Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Śląski ubiega się o udział w prestiżowym projekcie UE z innymi europejskimi uczelniami

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

"Transform4Europe” – to idea łącząca siedem europejskich szkół wyższych, które wspólnie postanowiły wziąć udział w tegorocznej edycji konkursu European Universities, ogłoszonego przez Komisję Europejską. Jedną z uczelni jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Poinformował o tym we wtorek rzecznik uniwersytetu Jacek Szymik-Kozaczko.

Inicjatywa European Universities ma służyć wzmocnieniu potencjału badawczego europejskich uczelni poprzez zwiększenie mobilności pracowników, studentów i doktorantów. W programie mogą wziąć udział konsorcja, w skład których wchodzą różne europejskie uczelnie.

Członkini powołanego na potrzeby tego przedsięwzięcia zespołu roboczego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr hab. Małgorzata Myśliwiec zwróciła uwagę, że niedawne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej postawiło państwa członkowskie w trudnej sytuacji, m.in. pod względem pozycji szkolnictwa wyższego na arenie międzynarodowej.

"W pierwszej dwudziestce najważniejszych światowych rankingów znajdowały się głównie ośrodki naukowe ze Stanów Zjednoczonych oraz właśnie z Wielkiej Brytanii. Po Brexicie Europa straci wysoką pozycję w tych rankingach. Aby przygotować się do skutków ostatnich wydarzeń, Komisja Europejska rozpisała w ubiegłym roku pilotażowy konkurs na tworzenie sieci uniwersytetów europejskich (European Universities). Są to konsorcja powoływane na podstawie współpracy różnych ośrodków naukowych zlokalizowanych na naszym kontynencie, które znalazły pewien wspólny mianownik. Beneficjenci programu otrzymają trzyletni grant w wysokości maksymalnie 5 mln euro" – powiedziała.

W ogłoszonej w tym roku drugiej edycji konkursu European Universities Uniwersytet Śląski, wraz z sześcioma innymi uczelniami, rozpoczął starania o dołączenie do sieci europejskich uniwersytetów. "Myślę, że podjęcie starań o przyjęcie do tego elitarnego klubu jest dla Uniwersytetu Śląskiego ogromną szansą" - oceniła Małgorzata Myśliwiec.

Uniwersytet Śląski działa w grupie, którą łączy idea "Tansform4Europe – T4E". W tym gronie są również: niemiecki Uniwersytet Saarland z Saarbrücken (lider), hiszpański Uniwersytet w Alicante, włoski Università degli Studi di Trieste, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa z Ochrydy (Bułgaria), litewski Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie oraz Estońska Akademia Sztuk Pięknych w Tallinie.

"Łączy nas dążenie do transformacji stylu pracy naukowej oraz sposobu myślenia o prowadzeniu badań naukowych i dydaktyce. To ma z kolei prowadzić do umacniania współpracy uczelni z otoczeniem, z regionem, z samorządami. Chcielibyśmy, aby wyniki badań przyczyniały się do stopniowego przekształcania tego otoczenia. Idea Tansform4Europe łączy uczelnie o dużym znaczeniu dla regionów, w których działają. To ważny aspekt. Chcemy zmierzyć się wspólnie z takimi wyzwaniami, jak skutki zmian klimatycznych, migracje ludności czy depopulacja" - wskazała dr hab. Myśliwiec.

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na przełomie czerwca i lipca 2020 roku.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera