Copernicus: poprawa jakości powietrza w Chinach skutkiem ubocznym epidemii koronawirusa

Fot. EPA / WU HONG 01.03.2020
Fot. EPA / WU HONG 01.03.2020

Środki ostrożności podejmowane w Chinach w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 przyczyniły się do znacznego spadku zanieczyszczenia powietrza pyłami PM2,5 – poinformował w środę unijny program obserwacji ziemi Copernicus.

Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), który monitoruje zmiany w składzie atmosfery, odnotował, że w lutym 2020 r. nad dużymi obszarami Chin nastąpił spadek poziomu PM2,5 (czyli drobinek pyłu o maksymalnej średnicy 2,5 mikrometra) o 20 do 30 proc. w stosunku do średniego poziomu w lutym w latach 2017-2019.

Zdaniem ekspertów programu jest to najprawdopodobniej „efekt uboczny” środków ostrożności podjętych przez chińskie władze w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, która zaczęła się rozwijać pod koniec grudnia 2019 r. w prowincji Hubei. W wyniku działań mających ograniczyć szerzenie się wirusa, w ciągu ostatnich kilku tygodni w Chinach doszło między innymi do spadku natężenia codziennego ruchu drogowego oraz produkcji przemysłowej.

CAMS monitoruje dzienne stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu w Chinach na podstawie obserwacji satelitarnych oraz szczegółowego modelowania zmian zachodzących w atmosferze. Porównując średnie stężenia z lutego 2020 r. z danymi z tego samego miesiąca w latach 2017, 2018 oraz 2019 r. badacze wyliczyli, że spadło ono o 20-30 proc. nad dużymi rejonami Chin.

Pyły zawieszone PM2,5 stanowią według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jedno z najbardziej szkodliwych dla zdrowia ludzkiego zanieczyszczeń powietrza. Ich wdychanie przyczynia się do rozwoju lub zaostrzenia poważnych chorób przewlekłych, w tym układu oddechowego i układu sercowo-naczyniowego.

Jak ocenił dyrektor CAMS Vincent-Henri Peuch, poza skutkami ograniczenia aktywności w związku z epidemią koronawirusa, również inne czynniki mogą odpowiadać za spadek poziomu PM2,5 w powietrzu nad Chinami. “Chiny aktywnie próbują ograniczyć emisje zanieczyszczeń powietrza, poza tym trzeba wziąć pod uwagę zmienność warunków meteorologicznych w kolejnych latach” – powiedział specjalista. (PAP)

jjj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera