Matka ma nosa do swojego dziecka

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Po zapachu ciała swojego dziecka matka potrafi rozpoznać, na jakim etapie rozwoju się ono znajduje. To ważne ze względu na istniejącą pomiędzy nimi więź – czytamy na łamach „Frontiers in Psychology”.

Według naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie (Niemcy) oraz Uniwersytetu Wrocławskiego wrażliwość na dziecięcy zapach i umiejętność powiązania go z określonym etapem rozwoju pozwala matce regulować natężenie więzi pomiędzy nią i dzieckiem – wzmacniać ją na wczesnym etapie rozwoju i nieco rozluźniać w okresie dojrzewania.

Badanie przeprowadzone na grupie 164 niemieckich matek pokazało, że panie w 64 proc. przypadków prawidłowo przyporządkowują zapachy ciała do etapu rozwoju dzieci. Najlepiej radzą sobie z klasyfikowaniem zapachów jako przedpokwitaniowych lub pochodzących z okresu po dojrzewaniu płciowym. Delikatniejsze wonie przypisują wczesnym etapom rozwoju (nawet gdy należą do starszych dzieci), a ostrzejsze – późniejszym stadiom.

Generalnie kobiety postrzegają zapachy przedpokwitaniowe jako przyjemniejsze (budzące czułość, sprzyjające wzmacnianiu więzi), a popokwitaniowe jako mniej przyjemne (sprzyjające separacji).

„To sugeruje, że niemowlęcy zapach ciała może w kluczowym momencie pomagać w tworzeniu pełnej miłości więzi z dzieckiem, podczas gdy zapach popokwitaniowy może służyć jako mechanizm odłączania w chwili, gdy dziecko staje się już bardziej niezależne i chętne do oddzielenia się od rodziców” – komentuje Laura Schäfer, koordynatorka projektu.

W ramach badania kobietom dawano do wąchania bawełniane koszulki lub śpioszki noszone przez niemowlęta i dzieci w różnym wieku (do 18 r.ż.), wśród których znajdowały się zarówno ich własne pociechy, jak i zupełnie obce. Każda kobieta wąchała ubranie swojego dziecka oraz cztery inne, należące do osób tej samej płci.

Nie wiadomo, w jaki sposób kobiety po zapachu rozpoznawały etap rozwoju. Ustalono jedynie, że nie była to sprawa hormonów.

Wyniki badania (https://doi.org/10.3389/fpsyg.2020.00320) mogą okazać się przydatne w projektowaniu strategii leczenia zaburzeń więzi. (PAP)

ooo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szczepienie przeciw COVID-19 może przedłużać życie pacjentów z niewydolnością serca

  • Fot. Adobe Stock

    Lato 2023 r. w Europie było najgorętsze od dwóch tysięcy lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera