Choroby płuc sprzyjają reumatyzmowi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Astma oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) mają związek z podwyższonym ryzykiem reumatoidalnego zapalenia stawów - informuje pismo "Arthritis & Rheumatology”.

Badania przeprowadzone przez specjalistów z Brigham and Women`s Hospital objęły 205 153 kobiety, które obserwowano średnio przez 24 lata. Zidentyfikowano 15 148 kobiet z astmą i 3573 z POChP, a także 1060 kobiet, u których później rozwinęło się reumatoidalne zapalenie stawów.

Po uwzględnieniu innych czynników, w tym palenia, okazało się, że astma była związana z wyższym o 53 proc. ryzykiem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), a POChP - z ryzykiem wyższym o 89 proc. Związek ten był szczególnie silny pomiędzy POChP a seropozytywną postacią reumatoidalnego zapalenia stawów, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem przeciwciał we krwi.

„Odkrycia te potwierdzają paradygmat, że przewlekłe zapalenie błony śluzowej dróg oddechowych przyczynia się do rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów” - powiedziała główna autorka, dr Julia A. Ford. „Możliwe, że stan zapalny dróg oddechowych może być miejscem wytwarzania przeciwciał przed klinicznym wystąpieniem zapalenia stawów” - dodał dr Jeffrey A. Sparks. „Pacjenci z astmą lub POChP mogą być podatni na reumatoidalne zapalenie stawów i klinicyści powinni rozważyć ich monitorowanie pod kątem objawów i objawów związanych z zapaleniem stawów” - zaznaczył. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szczepienie przeciw COVID-19 może przedłużać życie pacjentów z niewydolnością serca

  • Fot. Adobe Stock

    Lato 2023 r. w Europie było najgorętsze od dwóch tysięcy lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera