Uczelnie i instytucje

Opole/Uniwersytet podpisał umowę na budowę "Pomologii"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Uniwersytet Opolski podpisał w poniedziałek umowę na budowę Międzynarodowego Centrum Badań na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego - tzw. Pomologii. Całkowity koszt projektu to ponad 45 mln złotych.

Jak poinformował Grzegorz Sawicki, odpowiedzialny z ramienia Uniwersytetu Opolskiego za budowę Międzynarodowego Centrum Badań na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, w poniedziałek podpisano umowę z wykonawcą, który wybuduje pomieszczenia laboratoryjne w Opolu i podopolskim Prószkowie. Koszt podpisanego w poniedziałek kontraktu to 20,5 mln złotych. Kolejne 25 mln złotych może kosztować wyposażenie "Pomologii" w nowoczesny sprzęt badawczo-laboratoryjny.

W ramach budowy centrum, powstaną dwa obiekty. Pierwszy to trzykondygnacyjna część naukowo-dydaktyczna przy budynkach UO w Opolu. Druga część: "badawczo-komercyjna", powstanie na terenie 10-hektarowego obiektu w podopolskim Prószkowie, gdzie w XIX wieku założono Królewską Akademię Nauk, zajmującą się także pomologią, czyli nauką o roślinach owocowych.

"Jestem zadowolony z tego, że w końcu udało nam się podpisać umowę. Kiedy dwa lata temu przeznaczyliśmy na budowę 15 mln złotych, okazało się, że żaden z wykonawców nie był zainteresowany podjęciem się zadania za taką cenę. W ciągu tych dwóch lat podnosiliśmy kwotę i zmniejszaliśmy zakres projektu. W końcu, po szóstym przetargu, udało się nam ustalić warunki satysfakcjonujące obydwie strony" - powiedział Sawicki.

Projekt będzie realizowany w formule "projektuj i buduj". Planowane zakończenie prac przy obiektach w Prószkowie i Opolu to przełom 2021 i 2022 roku. Jak deklaruje Sawicki, już ponad sto firm z całej Polski jest zainteresowanych podjęciem współpracy z uniwersytecką Pomologią, która zamierza prowadzić ścisłą współpracę z branżą rolniczą i przemysłem spożywczo-przetwórczym. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 18.09.2013. Siedziba Szkoły Głównej Handlowej w Alejach Niepodległości 162 w Warszawie. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

    Naukowcy z SGH opracowali Indeks Cyfryzacji Przedsiębiorstw (ICP)

  • Kraków, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    NCN: plan finansowy uwzględniający dodatkowe 200 mln zł podpisany przez ministra

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera