Trudności ze snem w niemowlęctwie sprzyjają późniejszym problemom emocjonalnym

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Niemowlęta, które często budzą się w nocy i mają permanentne trudności z zasypianiem, są bardziej narażone na stany lękowe i zaburzenia emocjonalne w późniejszym okresie życia – wynika z badania opublikowanego w „Archives of Disease in Childhood”.

Chociaż sporadyczne lub umiarkowane problemy ze snem dotyczą większości dzieci, około 1/5 maluchów doświadcza w pierwszych 12 miesiącach życia poważniejszych trudności – nagminnie budzi się w ciągu nocy i nie potrafi usnąć bez pomocy rodzica.

Naukowcy z Murdoch Children`s Research Institute (Australia) wykazali, że u takich niemowląt zaburzenia lękowe i inne problemy emocjonalne, np. fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne czy choroba dwubiegunowa, występują na dalszym etapie rozwoju kilka razy częściej.

Badacze przez długi czas śledzili losy 1,5 tys. pierworodnych dzieci. Zbierali informacje na temat ich nawyków sennych w niemowlęctwie i oceniali kondycję psychiczną w wieku czterech i dziesięciu lat. Mierzyli u nich także poziom lęku.

Okazało się, że w wieku czterech lat maluchy z poważnymi trudnościami ze snem miewały problemy natury emocjonalnej 3 razy częściej niż dzieci z uregulowanym rytmem snu i czuwania. Z kolei w wieku dziesięciu lat 2 razy częściej spełniały kryteria diagnostyczne zaburzenia emocjonalnego. Były również bardziej lękliwe – dwukrotnie częściej stwierdzano u nich lęk separacyjny lub lęk uogólniony.

Badanie miało charakter jedynie korelacyjny, dlatego nie wiadomo, czy to problemy ze snem przyczyniają się do rozwoju problemów psychicznych, czy u podłoża obu dolegliwości leżą jakieś inne czynniki, np. problemy neurologiczne.

Aczkolwiek badacze podkreślają, że „permanentne zakłócenia snu w niemowlęctwie mogą stanowić wczesny wskaźnik większej podatności dziecka na późniejsze trudności zdrowia psychicznego, zwłaszcza problemy lękowe”.

O badaniu można przeczytać pod adresem: http://dx.doi.org/10.1136/archdischild-2019-318014. (PAP)

ooo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Małpy nauczyły się rytmu „Everybody” Backstreet Boys

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera