Problemy ze słuchem zwiększają ryzyko upadków

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zaburzenia słuchu mają bezpośredni wpływ na równowagę i ryzyko upadków u osób starszych – informuje pismo „JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery”.

Naukowcy z centrum New York Eye and Ear Infirmary of Mount Sinai (NYEE) przeanalizowali 28 dotychczasowych prac dotyczących słyszanych dźwięków i równowagi, w których wzięło udział 700 osób - zarówno zdrowych, jak i z zaburzeniami słuchu, widzenia i czucia głębokiego.

Badacze potwierdzili, że rodzaj dźwięku ma duże znaczenie dla zachowana równowagi. Korzystnie działał na przykład stały szum w tle - podczas gdy osoby, którym w słuchawkach odtwarzano dzwoniący dźwięk przeskakujący z jednej słuchawki na drugą, miały problemy z utrzymaniem równowagi.

Rodzaj dźwięku miał także znaczenie w sytuacji, w której badani mieli wykonać trudne zadanie, wymagające utrzymania równowagi. W przypadku osób z zaburzeniami widzenia czy równowagi dźwiękowa fala stojąca pomagała utrzymywać lepszą postawę.

„Te wyniki sugerują, że dźwięk może działać stabilizująco; stanowić pewnego rodzaju kotwicę, gdy inne zmysły stają się zawodne. Problemy ze słuchem mogą zatem sprzyjać zaburzeniom równowagi i zwiększać ryzyko upadków” – komentuje autorka badań dr Maura Cosetti.

Podczas kolejnych badań dr Cosetti zamierza sprawdzić czy zastosowanie implantów ślimakowych może pomóc zmniejszyć ryzyko upadków u osób z uszkodzonym słuchem.(PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Małpy nauczyły się rytmu „Everybody” Backstreet Boys

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera