05.07.2020
PL EN
21.03.2020 aktualizacja 21.03.2020

Wydłużone nabory w konkursach NCBR

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wydłuża do 18 czerwca termin naboru wniosków w konkursie Szybka Ścieżka oraz – do 29 kwietnia – w konkursie TECHMATSTRATEG III. Wcześniej przedłużone zostały już nabory w konkursach GameINN i Projekty Aplikacyjne.

NCBR w przesłanym PAP w piątek komunikacie podsumowało zmiany, które wprowadza w związku z epidemią koronawirusa.

“Dokładamy wszelkich starań, by przedsiębiorcy, uczelnie i instytuty badawcze miały możliwie najlepsze warunki do realizacji projektów” – zapewnia dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki. Dodaje, że centrum na bieżąco wprowadza kolejne udogodnienia dla wnioskodawców oraz beneficjentów Centrum.

“Dziś informujemy o przedłużeniu naborów w Szybkiej Ścieżce, ale to tylko jedno z udogodnień. Wprowadziliśmy i planujemy kolejne rozwiązania, które ułatwią przedsiębiorcom, w szczególności małym i średnim, występowanie o granty i dalszą realizację już rozpoczętych projektów” – akcentuje dyrektor Kamieniecki.

W drugiej rundzie programu Szybka Ścieżka będzie można aplikować do 20 kwietnia br. Pierwotnie datą graniczną był 3 kwietnia. Jest to runda dla projektów badawczo-rozwojowych realizowanych przez duże przedsiębiorstwa oraz konsorcja z dużych przedsiębiorstw (także z udziałem MŚP lub jednostek naukowych). Przewidziany na nią budżet to 100 mln zł.

Przesunięcie nastąpi też w dwóch ostatnich rundach. Dofinansowanie mogą w nich uzyskać projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja (także z udziałem jednostek naukowych). Runda trzecia, w której na wnioskodawców czeka 500 mln zł, wystartuje 21 kwietnia, a zakończy się 18 maja. Wnioski w ostatniej, czwartej rundzie będą zaś przyjmowane od 19 maja do 18 czerwca br. Tu na dofinansowanie innowacyjnych projektów zarezerwowano 300 mln zł.

Nabór wniosków w pierwszej rundzie, z alokacją 300 mln zł, zakończył się 6 marca, czyli tak jak od początku planowano.

Budżet całego konkursu to aż 1,2 mld zł. Środki te pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR).

Przedłużenie naboru wniosków nastąpiło również w konkursach GameINN (do 17 kwietnia), Projekty Aplikacyjne (do 27 kwietnia) oraz konkursie realizowanym w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Nowoczesne technologie materiałowe” – TECHMATSTRATEG III (do 29 kwietnia). Harmonogram konkursów NCBR w ramach POIR znajduje się na stronie NCBR oraz na stronie POIR.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podejmuje także szereg innych działań dla złagodzenia trudnej sytuacji. Do czasu ustąpienia zagrożenia w procesie oceny wniosków spotkania członków panelu lub komitetu inwestycyjnego z wnioskodawcami odbywają się za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. W zakresie bieżącej obsługi projektów każdy przypadek rozpatrywany jest z uwzględnieniem indywidualnych uwarunkowań, a kontrole prowadzone są na podstawie dokumentów przekazanych elektronicznie.

“Obecna sytuacja pozwala nam na większą elastyczność w podejściu do kwalifikowalności części kosztów i realizacji harmonogramów prac badawczo-rozwojowych” – zwraca uwagę dyrektor Wojciech Kamieniecki.

Szkolenia z cyklu „NCBR dla Firm” prowadzone się teraz on-line w formie interaktywnych warsztatów.

“Do dyspozycji beneficjentów pozostają opiekunowie ich projektów. Tu także zapraszam do kontaktu telefonicznego lub za pomocą e-maila – mówi dyrektor NCBR. – Pracujemy nad kolejnymi ułatwieniami. Na bieżąco informujemy o nich za pośrednictwem strony internetowej i profili w mediach społecznościowych” – dodaje. (PAP)

lt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020