
Naukowcy ze szkoły medycznej Duke-NUS w Singapurze twierdzą, że opracowali sposób śledzenia zmian genetycznych wywoływanych przez szczepionki przeciw koronawirusowi, co skraca ich testowanie z wymaganych zwykle miesięcy do kilku dni - pisze we wtorek Reuters.
Nowa metoda pozwala na ocenę zmian wywołanych przez potencjalne szczepionki dostarczone przez Arcturus Therapeutics, amerykańską firmę biotechnologiczną, z którą szkoła nawiązała współpracę, i pozwala naukowcom określić ich skuteczność oraz skutki uboczne, zamiast polegać wyłącznie na odpowiedziach osób, którzy je otrzymają.
„Można poznać sposób, w jaki zmieniają się geny - które geny są włączane, a które wyłączane” - wyjaśnił zastępca dyrektora programu chorób zakaźnych w Duke-NUS, Ooi Eng Eong, i zapowiedział, że testowanie szczepionek na myszach ma rozpocząć się za około tydzień, a próby na ludziach spodziewane są w drugiej połowie roku.
Obecnie nie ma zatwierdzonych leków ani szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a większość pacjentów otrzymuje jedynie leczenie wspomagające, takie jak pomoc w oddychaniu.
Firmy farmaceutyczne i naukowcy na całym świecie ścigają się, by opracować szczepionki i metody leczenia wirusa, który zainfekował ponad 377 tys. osóbna na świecie, z czego 16,5 tys. zmarło. Eksperci uważają, że opracowanie nowej szczepionki może potrwać dłużej niż rok. (PAP)
baj/ akl/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.