Niemcy/ Absolwenci polskich uczelni medycznych pójdą do pracy bez stażu i końcowego egzaminu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Meklemburgia-Pomorze Przednie zdecydowała się dopuszczać do pracy niemieckich absolwentów polskich uczelni medycznych bez potrzeby zdawania Lekarskiego Egzaminu Końcowego i świadczenia stażu. Powodem są braki kadrowe w czasie pandemii COVID-19 – napisał „Tagesspiegel”.

W klinice im. Asklepiosa w niemieckim mieście Schwedt przy granicy z Polską brakuje już kilkadziesiąt pracowników, w tym 10 z 24 kardiologów – przekazał dyrektor szpitala Rüdiger Heicappell cytowany przez dziennik „Tagesspiegel”. Część personelu stanowią Polacy, którzy codziennie dojeżdżają do pracy z domów po polskiej stronie. Szpitalowi grozi ich absencja z racji obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie każdego polskiego obywatela, który przekracza granicę.

Dziennik wskazuje, że pogłębiający się problem z zapewnieniem wystarczającej liczby pracowników zmusił graniczące z Polską kraje związkowe do liberalizacji swojego podejścia do niemieckich absolwentów polskich uczelni medycznych. Dotychczas nie mogli oni podjąć pracy bez przedstawienia dwóch dodatkowych dokumentów standardowo wymaganych w Polsce: świadectwa zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) oraz zaświadczenia o odbyciu stażu.

Władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego dekretem zdecydowały się pozwolić niemieckim absolwentom bez LEK-u i stażu rozpocząć pracę w niemieckich szpitalach – informuje „Tagesspiegel”. Po roku pracy ma nastąpić ich pełne dopuszczenie do zawodu. Takie rozwiązanie zaproponowała Komisja Europejska w opinii przygotowanej na wniosek złożony przez niemieckich absolwentów wydziału medycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Podobne środki zapowiedziały także władze Brandenburgii – napisał „Tagesspiegel”.

Z Lipska Łukasz Grajewski (PAP)

lugr/ kgod/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera