27.05.2020
PL EN
12.04.2020 aktualizacja 12.04.2020

Nanostruktury w skrzydłach owadów mają działanie przeciwbakteryjne

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Skrzydła niektórych owadów, takich jak ważki czy cykady, posiadają nanostruktury zwalczające bakterie i grzyby. Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu rozszyfrowali sposób ich działania – informuje pismo „Nature Communications”.

„Dotychczas sądziliśmy, że nanostruktury obecne w skrzydłach owadów niszczą bakterie, przebijając komórki bakteryjne oraz doprowadzając do ich dezintegracji i rozpadu. Obecne badania wskazują, że właściwości antybakteryjne nanostruktur opierają się na wielu czynnikach i są uzależnione od szczepu bakterii” – zauważa dr Bo Su, autor analizy.

Badania wykazały, że mimo ciągłej penetracji i deformacji ścian i błon komórkowych bakterii gram-dodatnich i gram-ujemnych, nanostruktury nie doprowadzają do rozpadu tych komórek. Hamują natomiast podziały komórkowe i stymulują produkcję reaktywnych form tlenu, wywołujących stres oksydacyjny, który powoduje śmierć komórek bakteryjnych.

Autorzy zamierzają wykorzystać tę wiedzę podczas prac nad udoskonalonymi biomateriałami, takimi jak implanty z antybakteryjną powierzchnią.

„Będziemy badać reakcję ludzkich komórek macierzystych na nanostruktury antybakteryjne, aby biomateriały nowej generacji nie tylko zapobiegały infekcji bakteryjnej, ale także ułatwiały integrację z otaczającymi tkankami” – komentuje dr Su.

Więcej - w "Nature Communications" (DOI: 10.1038/s41467-020-15471-x) (PAP)

koc/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020