Powstały ekologiczne baterie, które ładują się w kilka sekund

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zespół ze Szwecji zaprezentował organiczną baterię, która niespotykanie szybko się ładuje, doskonale pracuje nawet w niskiej temperaturze i mniej szkodzi środowisku, niż obecne. Potrzebne są dalsze badania, ale naukowcy są dobrej myśli.

Niestety, mimo kolosalnego postępu techniki, baterie nadal stanowią tzw. wąskie gardło rozwoju i wykorzystania technologii. Długo się ładują, a ich wydajność mocno spada, kiedy się ochładzają.

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali raportują właśnie technologię, która może oznaczać duży krok w stronę rozwiązania tych problemów. Skonstruowali oni baterię, którą - przynajmniej w wersji pastylkowej (małe okrągłe baterie) - ładuje się zaledwie w kilka sekund. Pokazali już także, że może przejść ona przez 500 cykli ładowania bez spadku dla wydajności.

To nie wszystko. Badacze naładowali baterię z pomocą ogniw słonecznych, bez drogiej elektroniki potrzebnej do ładowania baterii litowo-jonowych.

Ogniwo jest też bardzo odporne na działanie zimna.

„Jestem pewien, że wielu ludzi jest świadomych, iż wydajność standardowych baterii spada w niskiej temperaturze. Pokazaliśmy, że ta organiczna, protonowa bateria utrzymuje swoje własności aż do minus 24 st. C.” - mówi Christian Strietzel, jeden z autorów pracy opublikowanej w piśmie „Angewandte Chemie”.

Dzisiejsze ogniwa szkodzą środowisku m.in. z powodu konieczności wydobywania odpowiednich metali. „Dlatego w naszych badaniach postanowiliśmy opracować baterię tworzoną ze składników powszechnie występujących w naturze, z których można otrzymać materiały dla baterii organicznej” - podkreśla badacz.

Naukowcy wykorzystali związki o nazwie chinony. Te organiczne substancje powszechnie występują w przyrodzie - na przykład rośliny wykorzystują je do fotosyntezy.

Cząsteczki te potrafią przyłączać i uwalniać jony wodorowe (protony). W ten sposób baterię można ładować i rozładowywać.

W charakterze elektrolitu badacze użyli bezpiecznego dla środowiska i bezpiecznego dla użytkownika kwaśnego roztworu.

„Zanim bateria trafi do domów, potrzebnych będzie jeszcze wiele badań, jednakże opracowana przez nas protonowa bateria to ogromny krok w kierunku produkcji długo wykorzystywanych organicznych baterii” - mówi Strietzel.

Więcej informacji na stronie:

https://www.uu.se/en/news-media/news/article/?id=14406&typ=artikel&lang=en (PAP)

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera