Węgry/ Znaleziono grób z czasów sarmackich

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Grób małej dziewczynki z czasów późnosarmackich (III-V w. n.e.) znaleziono w okolicach miasta Szentes w komitacie (województwie) Csongrad na południu Węgier – poinformowała archeolożka kierująca pracami wykopaliskowymi Fanni Filep.

Grób odkryto w wiosce Berekhat na południe od Szentes. Pochodzi on z IV-V wieku naszej ery. Jest zorientowany w typowy sposób: głowa zmarłej znajduje się od strony południowej, a jej twarz jest skierowana ku wschodowi.

Na piersi dziewczynki położono żelazną zapinkę, zaś w nogach znajdowało się stłuczone naczynie ceramiczne o charakterystycznym czarnym połysku.

Filep, która pracuje w z Muzeum im. Jozsefa Koszty w Szentes, powiedziała, że przypuszczalnie natrafiono na ślady cmentarza sarmackiego. Jak podkreśliła, te okolice są bogate w znaleziska archeologiczne i specjaliści z jej muzeum oraz z Katolickiego Uniwersytetu im. Petera Pazmanya w Budapeszcie już rozpoczęli wstępne prace wykopaliskowe.

Archeolożka powiedziała, że w pobliżu znajdują się dwa stanowiska archeologiczne: ślady cmentarzyska z czasów dynastii Arpadów (XI-XIII wiek) oraz ceramikę wskazującą na osadę z czasów późnosarmackich.

Wykopaliska będą prowadzone na terenie o powierzchni około 2 tys. m kw. Archeolodzy spodziewają się odkrycia także innych grobów późnosarmackich.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Cięcie cesarskie ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko niepowodzenia szczepienia przeciwko odrze

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera