Uczelnie i instytucje

Opole/ Drugie podejście do połączenia opolskich uczelni

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Władze Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu sprzeciwiają się kolejnemu projektowi rozporządzenia ministra w sprawie przyłączenia uczelni do Uniwersytetu Opolskiego – poinformował rektor PMWSZ dr hab. Tomasz Halski.

Prace nad konsolidacją Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej z Uniwersytetem Opolskim trwają od wielu miesięcy. Zostały wstrzymane w ubiegłym roku, po uchwale senatu PMWSZ, który w lutym 2019 r. wycofał się z wcześniejszych ustaleń dotyczących połączenia z UO.

W kwietniu 2019 r. pojawił się projekt rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego, zakładający włączenie PMWSZ w struktury UO od 1 października 2019 r. Jego wejście w życie wstrzymano do czasu uzgodnienia warunków połączenia przez władze obu uczelni.

Na stronie PMWSZ zamieszczono list rektora uczelni dr hab. Tomasza Halskiego, adresowany do społeczności akademickiej.

"(...) Po raz kolejny został przygotowywany do podpisania przez ministra ds. nauki i szkolnictwa wyższego projekt rozporządzenia włączającego naszą uczelnię do Uniwersytetu Opolskiego. Rozporządzenie ponownie ignoruje całkowicie nasze postulaty zgłaszane wielokrotnie do MNiSW w sprawie procesu ewentualnego łączenia z UO. Ignoruje również nasze kontrargumenty zgłoszone w roku ubiegłym do podobnego rozporządzenia. Dokument ma spowodować, że przestaniemy być uczelnią zawodową – PMWSZ w Opolu, a staniemy się jedną z jednostek w strukturze Uniwersytetu Opolskiego, tracąc naszą +zawodowość+, z której słyniemy i z której jesteśmy tak dumni, i inne wypracowane przez lata osiągnięcia dydaktyczne, naukowe i organizacyjne" – informuje rektor Halski.

Zdaniem rektora czas, w którym ministerstwo przysłało projekt rozporządzenia i oczekuje odpowiedzi, świadczy o przedmiotowym traktowaniu społeczności akademickiej PMWSZ przez kierownictwo resortu.

"Ministerstwo poinformowało nas 7 kwietnia 2020 r., że mamy siedem dni na wniesienie uwag do projektu tego rozporządzenia, wliczając w to okres Świąt Wielkanocnych. Wybaczcie mi brak komentarza w tej kwestii. Pozwólcie mi, że odniosę się tylko do czasu panującej na całym świecie, a więc i u nas w kraju, epidemii. I zadam chyba retoryczne pytanie: w jaki sposób ocenić praworządność tych działań w świetle np. wstawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych czy rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19" – podkreślił rektor.

"Czuję, jak nie są doceniani studenci i pracownicy akademiccy tej uczelni, przede wszystkim jako studenci kierunków medycznych, których rząd prosi o pomoc w postaci pracy jako wolontariuszy, jako pracowników ochrony zdrowia, gdzie większość z was z poświęceniem pracuje i skupia się na ratowaniu zdrowia i życia Polaków. Część z was Święta Wielkanocne spędzi na dyżurach. Minister w takich okolicznościach skraca termin wniesienia uwag do projektu rozporządzenia, uzasadniając to skrócenie +koniecznością podjęcia działań niezbędnych do skutecznego włączenia Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu do Uniwersytetu Opolskiego+. Włączenia tu i teraz" – napisał rektor.

W swoim liście rektor Halski poinformował o liście protestacyjnym wobec propozycji ministerstwa, który podpisała większość pracowników uczelni.

"Jeszcze jesteśmy razem, jeszcze jesteśmy Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu, jedną z najlepszych szkół zawodowych w Polsce!" – podkreślił Halski. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera