
Pożar lasu w okolicy Czarnobyla widoczny jest na zdjęciach z orbity Ziemi. Obrazy zostały wykonane i przekazane przez dwie konstelacje satelitów Sentinel-2 i Sentinel-3, działające w ramach europejskiego programu Copernicus.
Ogień w pobliżu Czarnobyla - miejsca katastrofy elektrowni jądrowej, do której doszło w 1986 roku - pojawił się tam 4 kwietnia, zaprószony najprawdopodobniej przez ludzi palących śmieci. Zarzewie ugaszono, ale w czwartek doszło do odnowienia pożaru, który z powodu silnego wiatru rozprzestrzenił się na większą część lasu. Z pożarami lasu walczy około tysiąca strażaków, wspieranych przez samoloty - podała w piątek agencja AP.
Ogień obecny jest w obrębie Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej – zamkniętej strefy wokół terenów najbardziej dotkniętych skutkami katastrofy w Czarnobylu.
Pożar i dymy widoczne są na zdjęciach zrobionych z orbity Ziemi. Zdjęcia ognia i dymu wykonała konstelacja dwóch satelitów Sentinel-2; umożliwiła też opracowanie mapy zajętego pożarem terenu. Na udostępnionej animacji widać obrazy z 7 i 12 kwietnia.
Jak wyjaśniają eksperci ESA, pożary w rejonie Czarnobyla występują sezonowo, ale w tym roku okazały się szczególnie groźne ze względu na łagodną zimę i wiosnę, po których lasy pozostały suche. Informacje przekazane przez satelity mogą być pomocne w walce z ogniem.
Satelity uruchomiono w ramach systemu Copernicus Emergency Mapping Service. Jego zadanie to wspieranie akcji ratowniczych w obliczu różnych katastrof - pogodowych, geofizycznych, humanitarnych. Ma pomagać się też przed nimi chronić i do nich przygotowywać.
Pożar zarejestrowały też satelity Copernicus Sentinel-3. Pochodzące z nich dane można zobaczyć w systemie Sentinel-3 World Fire Atlas Prototype.
W związku z pożarami Państwowa Agencja Atomistyki (15 kwietnia) wydała dla Polski komunikat o normalnej sytuacji radiacyjnej w Polsce i braku zagrożenia.
Więcej informacji i zdjęcia można zobaczyć tutaj, tutaj i tu.
mat/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.