Szybkie testy i zapobieganie powikłaniom SARS-CoV-2 z dofinansowaniem ABM

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Agencja Badań Medycznych dofinansuje badania nad szybkimi testami oraz leczeniem i zapobieganiem powikłań spowodowanych koronawirusem – podała w środę ABM.

Agencja poinformowała, że pozytywną rekomendację w ramach szybkiej ścieżki wsparcia, ukierunkowanej na walkę z COVID-19, uzyskali m.in. badacze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i naukowcy ze start-up`u SensDx.

Badacze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przygotowali badanie mające na celu określenie skali problemu wczesnych powikłań po COVID-19. Projekt ma na celu umożliwienie szybkiego leczenia chorób będących komplikacjami zakażenia wirusem SARS-COV-2. Dodatkowym aspektem poruszonym w ramach projektu będzie analiza zaburzeń psychiatrycznych (lękowych, depresyjnych i potraumatycznych).

Start-up SensDx zamierza wdrożyć do masowej produkcji jednorazowe testy do wykrywania Sars-CoV-2. Technologia SensDx – jak wskazuje ABM – może być pierwszym narzędziem przesiewowym służącym do wykrywania wirusa w miejscach dużych skupisk ludzkich, takich jak lotniska, węzły komunikacyjne, kontrole graniczne i inne punkty strategiczne dla rozprzestrzeniania się epidemii. Wyrób ma służyć do wykrywania wirusa SARS-CoV-2 w wymazie pobranym z gardła i nosa pacjentów z objawami COVID-19 lub zakażonych SARS-CoV-2, u których nie stwierdza się objawów. 

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: „polski smog” szczególnie groźny dla układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: krwawienie dziąseł to sygnał alarmowy; dotyczy aż 30 proc. polskich 18-latków

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera