Ceramika opowiada dzieje prehistorycznych europejskich rolników

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Około sześć - siedem tys. lat temu w Europie zaczęło upowszechniać się rolnictwo, w tym hodowla zwierząt mlecznych. Chemiczne ślady nabiału zachowały się na naczyniach ceramicznych z tego okresu. O ekspansji prehistorycznego rolnictwa piszą naukowcy w „Nature Communications”.

Molekularne ślady żywności na ceramice należącej do pierwszych rolników, którzy osiedlili się na wybrzeżu Atlantyku w Europie od ok. siedmiu do sześciu tys. lat temu – analizował międzynarodowy zespół naukowców, pod kierunkiem badaczy z University of York (W. Brytania).

Okazało się, że w tym czasie łowcy-zbieracze przestawili się na rolniczy tryb życia.

Ślad produktów mlecznych znajdował się na 80 proc. fragmentów ceramiki z wybrzeża Atlantyku na obszarze Wielkiej Brytanii i Irlandii. Dla porównania hodowla bydła mlecznego na południowym wybrzeżu Atlantyku, na obszarze dzisiejszej Portugalii i Hiszpanii, była znacznie mniej intensywna, przy większym wykorzystaniu owiec i kóz, mniejszym zaś krów.

Badania sugerują, że wykorzystanie zwierząt mlecznych rozwinęło się w pełni dopiero po rozprzestrzenieniu się na północne szerokości geograficzne. Stało się to być może dlatego, że prehistoryczni rolnicy, zasiedlający północne rejony Europy, potrzebowali więcej witaminy D i tłuszczu.

Zespół badał pozostałości organiczne zachowane na ceramice z 24 stanowisk archeologicznych. Naukowcy znaleźli mało śladów żywności pochodzenia morskiego, takich jak ryby czy skorupiaki, nawet z miejsc położonych blisko Atlantyku. Wyjątkiem był region zachodniego Bałtyku.

„Może to oznaczać zarówno, że prehistoryczni rolnicy unikali pożywienia pochodzącego z morza na rzecz nabiału, ale być może ryby i skorupiaki były po prostu przetwarzane na inne sposoby” - wyjaśnia główna autorka artykułu, Miriam Cubas z University of York.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Małpy nauczyły się rytmu „Everybody” Backstreet Boys

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera