Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
30.04.2020 aktualizacja 30.04.2020

Kielce/ Nowe kierunki studiów na kieleckich uczelniach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kieleckie uczelnie zapowiadają w swojej ofercie nowe kierunki studiów. Od nowego roku akademickiego UJK przygotuje do pracy przyszłych samorządowców. Z kolei Politechnika Świętokrzyska będzie szkolić w dziedzinie elektromobilności.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w roku akademickim 2020/21 planuje uruchomić kierunek "Zarządzanie w politykach publicznych", będzie on wykładany na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych.

"Ten kierunek będzie miał trzy specjalności: zarządzanie regionem – dedykowany dla samorządowców, zarzadzanie informacją – specjalność z pogranicza informacji publicznej i dziennikarstwa. Trzecia specjalność to zarzadzanie miastem. Będą to trzyletnie studia, które zakończą się licencjatem" – powiedział PAP Piotr Burda, rzecznik UJK.

Zaznaczył, że zajęcia będą prowadzić samorządowcy praktycy.

Z kolei cztery nowości są zapowiadane na Politechnice Świętokrzyskiej to elektromobilność, teleifnormatyka, informatyka przemysłowa i inżynieria środków transportu. Prof. Sławomir Karyś, kierownik katedry Elektrotechniki Przemysłowej i Automatyki PŚk, przypomina, że pracownicy uczelni brali udział w pracach rozwojowych nad pierwszym polskim samochodem elektrycznym. "Politechnika Świętokrzyska jest pierwszym ośrodkiem akademickim w Polsce, w którym prowadzono badania nad samochodami z napędem elektrycznym" – podkreślił.

Decyzje o ich uruchomieniu nowych kierunków studiów poprzedziły konsultacje z przedsiębiorcami i ekspertami od rynku pracy. "Obserwujemy duże zmiany w gospodarce, o dobrą posadę będzie trudniej. Jestem przekonany, że umiejętności i wiedza, które zdobędą studenci w trakcie nauki, zwiększą ich szanse na rynku pracy i otworzą szeroko drzwi do zawodowej kariery" – dodał prof. Artur Maciąg, prorektor ds. studenckich i dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej.

Naukowcy zwracają uwagę, że Politechnika Świętokrzyska z sukcesem rywalizuje na arenie międzynarodowej w zawodach polegających na konstrukcji nietypowych pojazdów elektrycznych. "Naszą wizytówką są tzw. łaziki marsjańskie i bolidy elektryczne" – zaznaczył Kamil Dziewit, rzecznik PŚk.

"Drużyna koła Impuls, złożona ze studentów i doktorantów uczelni, zwyciężyła w największych tego typu zawodach robotycznych na świecie University Rover Challange, które odbywają się w USA. Swoja klasę potwierdzili, zwyciężając dwukrotnie w European Rover Challenge. Znakomity start zaliczyli również konstruktorzy bolidu elektrycznego. Na prestiżowych zawodach serii Greenpower w Poznaniu studenci z Kielc zajęli trzecie miejsce wśród zespołów z całego kraju" – dodał rzecznik.

Łącznie od przyszłego roku studenci będą mogli wybrać spośród 21 kierunków studiów. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ wj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024