Hiszpania/ Badanie: silne bóle głowy wśród objawów zachorowania na Covid-19

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Silne bóle głowy to jeden z objawów Covid-19 - wynika z badania specjalistów ds. neurologii z barcelońskiego szpitala Vall d`Hebron. Studium bazuje na obserwacji zakażonych koronawirusem, którzy przebywają w tej placówce, a także pacjentów z lekkimi objawami przebywających w domach.

Jak powiedziała w rozmowie z agencją EFE dr Patricia Pozo-Rosich, koordynatorka badania przeprowadzonego w katalońskim szpitalu, “silne bóle głowy u części pacjentów są symptomem zakażenia koronawirusem”.

Dotychczas chorzy na Covid-19 skarżą się najczęściej na trudności w oddychaniu, zaburzenia w pracy układu pokarmowego, gorączkę oraz kaszel. W przypadku osób nieletnich często zakażeniu koronawirusem towarzyszą zmiany dermatologiczne na stopach.

Pozo-Rosich stwierdziła, że jej ekipa medyczna stale odkrywa nowe symptomy towarzyszące zachorowaniu na Covid-19.

“Z tygodnia na tydzień zaskakują nas nowe objawy tej choroby” - powiedziała specjalistka, wskazując, że już w styczniu do jej szpitala zgłaszały się osoby z bólami migrenowymi oraz pacjenci sygnalizujący niespodziewany zanik węchu. Wskazała, że oba te symptomy są charakterystyczne dla pacjentów z Covid-19.

Przedstawicielka barcelońskiego szpitala potwierdziła, że na bóle głowy skarżą się zarówno chorzy na Covid-19 przebywający w szpitalu, jak też wypisani do domów pacjenci z łagodnym przebiegiem tej choroby.

“Pacjenci pozostający w domach z reguły dobrze znoszą obowiązkową kwarantannę, ale część z nich skarży się podczas wideokonferencji lub rozmów telefonicznych z lekarzami na silne bóle migrenowe” - dodała.

Z szacunków Hiszpańskiego Towarzystwa Neurologicznego (SEN) wynika, że dla około 2 proc. mieszkańców Hiszpanii bóle migrenowe są schorzeniem chronicznym. (PAP)

zat/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Zmarł pierwszy biorca przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej nerki świni

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera