Uczelnie i instytucje

Dwa nowe kierunki uruchomi w tym roku Politechnika Wrocławska

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Lotnictwo i kosmonautyka oraz Odnawialne źródła energii to dwa nowe kierunki, które uruchomi w nowym roku akademickim Politechnika Wrocławska. Tegoroczna rekrutacja na studia na tej wrocławskiej uczelni rozpocznie się zgodnie z planem - 15 maja.

W tym roku w ofercie Politechniki Wrocławskiej pojawiły się dwa nowe kierunki: Lotnictwo i kosmonautyka oraz Odnawialne źródła energii. Oba kierunki będzie można studiować na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym - przekazał w czwartek PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego uczelni.

Anetta Stypułkowska z Działu Rekrutacji PWr zwróciła uwagę, że odnawialne źródła energii to obecnie jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków rozwoju na całym świecie. „Inżynierowie z umiejętnościami i wiedzą na temat budowania instalacji OZE, magazynowania, przesyłania i wykorzystywania energii już teraz są poszukiwani” – wskazała.

„Natomiast na chętnych, którzy wybiorą kierunek Lotnictwo i kosmonautykę czekać będą m.in. zajęcia z pilotem, kursy, staże i dyplomy we współpracy z największymi firmami z branży lotniczej oraz koła naukowe budujące bezzałogowe statki i kosmiczne rakiety” – dodała.

Charytoniuk przypomniał, że inżynierów specjalizujących się w serwisowaniu, eksploatacji i obsłudze statków powietrznych Wydział Mechaniczno-Energetyczny kształci już od ponad 15 lat na kierunku mechanika i budowa maszyn na specjalności inżynieria lotnicza.

W ofercie nowego kierunku znalazły się dwie specjalności. Pierwsza – napędy i płatowce – skupi się na konstruowaniu i projektowaniu oraz eksploatacji statków powietrznych ze szczególnym uwzględnieniem silników lotniczych. Druga – awionika i sterowanie – będzie specjalnością nastawioną na kwestie związane z elektroniką i systemami sterowania.

Zajęcia będą tu prowadzili m.in. wykładowcy z wieloletnim stażem pracy w wojskowym Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Oleśnicy.

„Pierwszy stopień studiów pozwoli studentom uzyskać solidne podstawy wiedzy niezbędnej inżynierowi lotniczemu, a planowany już przez nas drugi stopień będzie rozwinięciem, zwłaszcza w kwestiach związanych z kosmonautyką. Wówczas więcej miejsca w programie studiów poświęcimy na systemy łączności i materiały stosowane w branży kosmicznej” - wyjaśnił dr inż. Andrzej Tatarek, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Z kolei na studentów, którzy wybiorą kierunek Odnawialne źródła energii, czekają dwie specjalności. Pierwsza: odnawialne źródła energii w budownictwie skupi się na instalacjach OZE w mniejszej skali – przeznaczonych dla budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych i osiedli. Druga specjalność – przemysłowe instalacje OZE – przygotuje studentów do pracy z dużymi systemami takimi jak np. farmy wiatrowe, instalacje geotermalne czy fotowoltaiczne.

Dr hab. inż. Sabina Rosiek-Pawłowska, prof. uczelni współtworząca program tego kierunku wyjaśniła, że nacisk położony będzie na przekazywanie najbardziej aktualnej wiedzy dotyczącej technologii i światowych trendów związanych z odnawialnymi źródłami energii. „Stąd w programie studiów dużo miejsca poświęcamy na kwestie dotyczące m.in. magazynowania energii oraz integracji systemów automatyki, bo to zagadnienia, które obecnie są intensywnie rozwijane i pozwalają na dużą elastyczność w zarządzaniu energią” – podkreśliła. 

PAP - Nauka w Polsce, Agata Tomczyńska

ato/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera