27.05.2020
PL EN
14.05.2020 aktualizacja 14.05.2020

Fizycy z Uniwersytetu w Białymstoku wydrukowali adaptery do masek

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Ponad 100 adapterów do masek dla ratowników medycznych i strażaków ratowników wydrukował na drukarkach 3D Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku. Sprzęt trafił do stacji pogotowia ratunkowego oraz straży pożarnej.

Jak poinformowała uczelnia w czwartek, przygotowanie ponad setki adapterów, które mają wspomóc walkę ratowników z COVID-19, zajęło około miesiąca. "Adaptery pomagają dopasować dostępne filtry do różnych typów masek posiadanych przez podlaskie służby" - powiedziała rzeczniczka Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) Katarzyna Dziedzik.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest dr Cezary Walczyk z Wydziału Fizyki UwB. Dziedzik powiedziała, że wydział zakupił niezbędny materiał, czyli specjalny rodzaj plastiku, a naukowiec wykonał druk w technice 3D adapterów do hermetycznych masek pół- i pełnotwarzowych. Do druku wykorzystano gotowe, dostępne w sieci projekty.

Jak mówi cytowany w komunikacie Walczyk, wykonane zostały dwa rodzaje adapterów: pojedyncze i podwójne. "Choć to stosunkowo niewielkie elementy, wydruk każdego z nich trwa 5-6 godzin. Mimo, że do produkcji wykorzystałem nie tylko wydziałową drukarkę, ale i prywatny sprzęt, przygotowanie ponad setki adapterów zajęło około miesiąca" - dodał naukowiec.

Adaptery - jak informuje uczelnia - trafiły do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (WSPR) w Białymstoku oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

"Adaptery do masek hermetycznych pozwoliły zoptymalizować wykorzystanie środków ochrony osobistej" - napisał w przesłanych do uczelni podziękowaniach zastępca dyrektora WSPR w Białymstoku dr Mirosław Rybałkowski. Podlaski komendant PSP Jarosław Wendt w swoim liście napisał, że dzięki przekazanemu sprzętowi była możliwość zapewnienia reżimu bezpieczeństwa strażaków-ratowników.

Adaptery to kolejna inicjatywa pomocy uczelni w walce z Covid-19. Wcześniej środki ochrony osobistej oraz wyposażenie laboratoryjne do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku przekazał Wydział Chemii UwB.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020