Uczelnie i instytucje

Wrocław/ Na Politechnice Wrocławskie rozpoczęła się rekrutacja do Szkoły Doktorskiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

We wtorek na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęła się rekrutacja do powstałej w październiku ub.r. Szkoły Doktorskiej. Dokumenty można składać do 15 czerwca; dla kandydatów przygotowano ponad 140 miejsc; kształcenie prowadzone jest w dwunastu dyscyplinach naukowych.

Szkoła Doktorska Politechniki Wrocławskie powstała na mocy przepisów nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce – przypomniał Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

„To całkowicie nowy system kształcenia, w którym wszyscy doktoranci otrzymują stypendium w wysokości 37 proc. wynagrodzenia profesora, czyli blisko 2,4 tys. zł brutto” - wyjaśnił Ciepielski. Po dwóch latach kształcenia stypendium może wzrosnąć do 57 proc. wynagrodzenia profesora. Stypendium wypłacane jest przez cztery lata nauki.

Kształcenie w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskie prowadzone jest w dwunastu dyscyplinach naukowych.

Prof. Krzysztof Walkowiak, prodziekan ds. ogólnych Politechniki Wrocławskiej podkreślił, że programy kształcenia są tak przygotowane, aby doktoranci mieli możliwość nauki w swoich dyscyplinach, ale przede wszystkim zdobyli umiejętności prowadzenia badań interdyscyplinarnych na styku dwóch lub więcej dyscyplin. „Istnieje możliwość wybierania kursów spoza dyscypliny kształcenia, w miarę zapotrzebowania na daną tematykę” – wyjaśnił prof. Walkowiak.

Ubiegający się o indeks w Szkole Doktorskiej mogą składać dokumentu do 15 czerwca. Przygotowano 143 miejsc, ale liczba przyjętych może się zwiększyć, gdy pojawią się dodatkowe źródła finansowania – podała uczelnia. Jak zaznaczono, osobną pulę miejsc przygotowano też dla doktorantów programu „Doktorat wdrożeniowy”.

Rozmowy kwalifikacyjne mają rozpocząć się 24 czerwca; ich wyniki będą znane po 13 lipca.

Ciepielski poinformował, że obecnie w Szkole Doktorskiej PWr kształci się 152 doktorantów, w tym czternastu cudzoziemców i 24 doktorantów programu „Doktorant wdrożeniowy”. Najwięcej doktorantów kształci się w dyscyplinach: nauki chemiczne, automatyka, elektronika i elektrotechnika oraz informatyka techniczna i telekomunikacja.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera