Ponad 5 tysięcy akcji popularyzatorskich w 143 krajach; podsumowano akcję IAU100

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ponad 5 tysięcy akcji popularyzatorskich, 143 kraje i kilka milionów bezpośrednich uczestników - tak przedstawia się bilans wydarzeń w ramach IAU100 z okazji stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów z całego świata. Powstała w 1919 roku i w 2019 roku obchodziła stulecie. Z tej okazji zorganizowała różne projekty popularyzujące astronomię. Organizacja szacuje, że udział w wydarzeniach, zarejestrowanych na całym świecie przez różne podmioty w ramach IAU100, wzięło udział od 5 do 10 milionów ludzi. Pośredni zasięg akcji, np. poprzez informacje zamieszczane w mediach, wyniósł ponad 100 milionów osób.

Wśród najpopularniejszych inicjatyw IAU wskazuje przeprowadzone w styczniu 2019 r. „100 godzin astronomii” („100 Hours of Astronomy”), które zgromadziły 100 tysięcy entuzjastów tej dziedziny nauki. Akcją o podobnym charakterze było lipowe „Moon Landing 50”, gdzie również prowadzono spotkania, prelekcje, pokazy i inne wydarzenia. W tym przypadku było to tysiąc wydarzeń, z których skorzystało ponad milion osób.

Największym zainteresowaniem w mediach cieszyła się inicjatywa IAU100 NameExoWorlds, w ramach której każdemu krajowi "przydzielono" do nazwania jedną gwiazdę i planetę. Aby wyłonić nazwy, poszczególne kraje przeprowadziły narodowe konkursy. Skorzystało z tego 113 krajów, w tym Polska. W proponowaniu nazw i w głosowaniu wzięło udział 780 tysięcy osób. Co ciekawe, pod względem liczby otrzymanych głosów nasz kraj był na pierwszym miejscu – aż jedna piąta wszystkich głosów w etapie głosowania pochodziła z Polski.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna ma też na koncie wystawę Above and Beyond (z polskim udziałem w jej tworzeniu), inicjatywę Einstein Schools czy Women and Girls in Astronomy. Akcja IAU100 zakończyła się w lutym 2020 roku nawiązaniem do 30. rocznicy uzyskania zdjęcia „Pale Blue Dot” („błękitnej kropki”) przez sondę Voyager 1. Fotografia ta przedstawia Ziemię widoczną z odległości 6 miliardów kilometrów. Na tym zdjęciu nasza planeta to po prostu piksel.

W przypadku Polski dodatkową ogólnokrajową inicjatywą w ramach IAU100 były „wizyty astronomów w szkołach” – przyjazdy naukowców bezpośrednio do szkół na spotkania z uczniami i nauczycielami. Do prowadzonego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne projektu zgłosiło się ponad 1800 placówek szkolnych. Fizycznie udało się odwiedzić około 150 szkół. Niestety później pandemia koronawirusa zablokowała możliwość prowadzenia zajęć w szkołach. Organizatorzy deklarują chęć powrotu do tego pomysłu, gdy sytuacja się unormuje. Międzynarodowa Unia Astronomiczna zaczęła zachęcać również inne kraje do podobnych inicjatyw, przygotowując w wersji online projekt „Meet the IAU Astronomer!”.

Więcej - na stronie:

https://www.iau.org/static/archives/announcements/pdf/iau100-final-report-ann20019.pdf

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera