Stężenie CO2 jest dziś najwyższe w skali ponad 20 mln lat

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Poziom dwutlenku węgla w atmosferze jest obecnie najwyższy w okresie ostatnich 23 mln lat. Wskazują na to badania skamieniałości, prowadzone nowymi metodami. W tym okresie nie było także porównywalnie dużego wahania stężenia tego gazu.

Wiadomość, którą przekazują zwykle naukowcy jest taka, że żyjemy w czasach o najwyższym stężeniu dwutlenku węgla w ciągu ostatniego miliona lat. Tymczasem eksperci z University of Louisiana w Lafayette na łamach pisma "Geology" szacują, że obecne maksimum dotyczy o wiele dłuższego czasu - aż 23 milionów lat.

Do takich wniosków doprowadziły badaczy analizy skamieniałości roślin, w których "zapisane" są informacje o zmianach stężenia dwutlenku węgla w przeszłości planety. Wcześniej wykazali oni, że historię tę można odczytać, mierząc w roślinach ilość izotopów węgla C-12 i C-13. Ich stężenie zależy właśnie od stężenia CO2 w atmosferze.

Jednocześnie pomiary nie wskazują na to, by w przeszłości pojawiały się takie wahnięcia stężenia atmosferycznego dwutlenku węgla, które można by było porównać do obecnych. To pozwala sądzić, że dzisiejsze zmiany są bezprecedensowe w ostatniej geologicznej historii Ziemi.

Naukowcy wyciągnęli też inny wniosek. Otóż - ich zdaniem - jeśli w ciągu milionów lat nie było dużych zmian stężenia CO2, to ekosystemy i temperatura mogą być bardziej wrażliwe na stężenie tego gazu, niż się wydawało. Na przykład wyraźne globalne ocieplenia, jakie zaszły w środkowym pliocenie (5-3 mln lat temu) i środkowym miocenie (17-15 mln lat temu), a które czasami porównuje się do obecnych zmian klimatu, wiązały się jedynie z umiarkowanym wzrostem poziomu CO2.

Więcej informacji na stronie:

https://www.geosociety.org/GSA/News/pr/2020/20-17.aspx

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera