Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
10.06.2020 aktualizacja 10.06.2020

Na Politechnice Wrocławskiej powstała śluza do dezynfekcji, która może być instalowana w szpitalach

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Śluzę służącą do dezynfekcji personelu medycznego opiekującego się osobami zakażonymi koronawirusem skonstruowali naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Po wykazaniu skuteczności instalacji jej projekt zostanie udostępniony za darmo wszystkim zainteresowanym.

Konstrukcja, która ma zapewnić personelowi medycznemu lepszą ochronę przed zakażeniem jest szybka w montażu i stosunkowo tania. Śluza – jak podkreślił dr inż. Gustaw Sierzputowski z Katedry Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej – ma stanowić lepszą barierę ochronną niż na przykład stosowane kurtyny paskowe.

„Na samym początku założyliśmy, że całkowity koszt przygotowywanej śluzy nie może przekroczyć 2 tys. zł. W ramach tej kwoty chcieliśmy osiągnąć jak najlepszą ochronę pracowników szpitala przed roznoszeniem się koronawirusa” – powiedział Sierzputowski, cytowany w komunikacie Politechniki Wrocławskiej.

Pomysł na skonstruowanie śluzy powstał po rozmowach wrocławskich naukowców z płk. dr. n. med. Robertem Włodarskim, anestezjologiem i zastępcą ds. lecznictwa Komendanta 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. Wskazał on na konieczność opracowania zabezpieczeń w placówkach niebędących szpitalami zakaźnymi, a które przyjmują pacjentów z COVID-19.

Śluza zbudowana jest z aluminiowych profili rowkowych, a jej ściany wykonano z poliwęglanu komorowego. Dr inż. Sierzputowski podkreślił, że elementy służące do jej budowy dostępne są w niemal każdym sklepie budowlanym, a zamontowanie śluzy zajmuje niespełna trzy godziny.

Instalacja dzieli przestrzeń na dwa pomieszczenia - „czyste” i „brudne”. Oddzielone są one szczelnie zamykanymi drzwiami. Dezynfekcja przeprowadzana jest dwukrotnie – w pomieszczeniu „brudnym” i „czystym”. W miejscu, w którym pomieszczenie „brudne” łączy się z salą chorych, zamontowany został dodatkowo kołnierz z gumy, który przyczepia się do ściany, zapobiegając tym samym roznoszeniu wirusa.

Obecnie naukowcy prowadzą badania, które pozwolą ocenić skuteczność śluzy. „Przygotowujemy specjalną zawiesinę, wykorzystując przy tym zupełnie niegroźne dla człowieka bakterie Micrococcus Luteus. Powstały bioaerozol rozpylamy w zdezynfekowanym wcześniej pomieszczeniu, a następnie pobieramy próbki do mikroanalizy powietrza. Dzięki temu możemy zbadać, jak bakterie roznoszą się w powietrzu w poszczególnych etapach przechodzenia przez śluzę” - powiedziała Justyna Molska, doktorantka w Katedrze Inżynierii Pojazdów.

Instalacją zainteresowany jest szpital w Legnicy oraz Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku we Wrocławiu. Jeśli badania z użyciem bioaerozolu przebiegną pomyślnie, to nie jest wykluczone, że śluza trafi na testy do legnickiego szpitala już w przyszłym tygodniu - informuje Politechnika Wrocławska.

Naukowcy zapowiadają, że po wykazaniu skuteczności instalacji jej projekt zostanie udostępniony za darmo wszystkim zainteresowanym.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024