Dzieci kontrolujących rodziców gorzej radzą sobie w relacjach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Apodyktyczni i kontrolujący rodzice mogą hamować rozwój dzieci i przyczyniać się do ich problemów z relacjami międzyludzkimi – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Child Development”.

Naukowcy z University of Virginia prowadzili badania (DOI: 10.1111/cdev.13377) w grupie 184 osób. W momencie rozpoczęcia badań uczestnicy mieli 13 lat, a w momencie zakończenia 32 lata.

Każdego roku uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące m.in. zachowania rodziców, a po osiągnięciu pełnoletniości - także związków i poziomu wykształcenia. Dodatkowo informacje o uczestnikach zbierano od ich rówieśników, analizowano nagrania przedstawiające sposób komunikowania się badanej osoby z najbliższą koleżanką lub kolegą, a później z partnerem lub partnerką.

Po uwzględnieniu takich czynników jak płeć, wyniki w nauce w wieku 13 lat czy status społeczno-ekonomiczny rodziny naukowcy ustalili, że zbytnia kontrola i autokratyczny styl wychowania w wieku 13 lat przekładały się na gorszą jakość związku w wieku 27 lat, a także mniejsze prawdopodobieństwo bycia w związku i niższy poziom wykształcenia w wieku 32 lat.

W wieku 15-16 lat dzieci nadmiernie kontrolujących rodziców były mniej dojrzałe emocjonalnie i mniej lubiane przez rówieśników.

„Autokratyczny styl wychowania powoduje więcej niż tymczasowe hamowanie rozwoju nastolatka, gdyż zaburza kształtowanie się jego autonomii w tym ważnym okresie i pozostawia ślady na długo” – mówi autorka analizy Emily Loeb.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ Osiągnięto porozumienie w sprawie wykorzystania superkomputerów do rozwoju AI

  • Lakownica żółtawa. Ganoderma lucidum Fot. Adobe Stock

    Materiał z grzybów zamiast ekoskóry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera