Włochy/ Lekarze rodzinni: tegoroczna grypa będzie najlżejsza od 15 lat | Nauka w Polsce

Włochy/ Lekarze rodzinni: tegoroczna grypa będzie najlżejsza od 15 lat

Fot. Fotolia

Tegoroczny sezon grypowy we Włoszech będzie, dzięki noszeniu maseczek, najlżejszy od 15 lat - taką prognozę przedstawili lekarze rodzinni, obradujący na kongresie na Sardynii. Przewidują, że będzie jeden szczyt zachorowań na grypę i koronawirusa.

Spodziewany łagodniejszy w skali kraju przebieg grypy sezonowej, zwłaszcza pod względem liczby zachorowań, to "jedyna dobra wiadomość w czasach Covid-19"- podkreśla włoska prasa w środę.

Warunkiem, aby tak było, jest właściwe noszenie maseczek - wyjaśnił cytowany przez dziennik "La Stampa" sekretarz federacji lekarzy rodzinnych Silvestro Scotti.

Zaznaczył, że może przyczynić się do tego nowy zbiór zaostrzonych rozporządzeń, jakie ma wydać wkrótce rząd w związku z drugą falą pandemii koronawirusa.

Zapowiedziany wymóg noszenia maseczek, także na otwartej przestrzeni, sprawi według lekarzy to, że zahamowane zostaną nie tylko zakażenia SARS-CoV-2, ale także zwykłą grypą sezonową. Jej przebieg zaś, dodają, może okazać się ważnym sprawdzianem tego, w jakim stopniu Włosi dostosują się do nowych reguł bezpieczeństwa sanitarnego.

Zdaniem lekarzy w tym szczególnie trudnym roku należy tak samo skrupulatnie liczyć przypadki grypy, jak obecnie rejestruje się zakażenia koronawirusem.

"Analizując te liczby w tym roku i dokonując porównań będziemy mogli stwierdzić, jak ludzie stosują się do wymogów ochrony osobistej" - powiedział Scotti.

Szef federacji lekarzy rodzinnych ostrzegł, że "najbardziej niebezpiecznym momentem" będzie nadejście szczytu zachorowań na grypę i na Covid-19.

Zwrócono też uwagę na to, że w tym roku nie może dojść do żadnych opóźnień w dostarczeniu szczepionek przeciwko grypie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ zm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera