Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
23.12.2020 aktualizacja 23.12.2020

Właściciele psów chorych na cukrzycę - sami są na nią bardziej narażeni

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Osoby posiadające psa z cukrzycą są aż o 38 proc. bardziej narażone na zachorowanie na nią. Nie znaleziono takiego związku wśród właścicieli kotów – informują szwedzcy naukowcy.

Według autorów badania jest ono pierwszym, w ramach którego poddano analizie wspólne ryzyko cukrzycy typu 2 u domowych pupili oraz ich właścicieli.

Zespół naukowców przyjrzał się około 175 tys. właścicielom psów i 90 tys. właścicielom kotów (lub obu tych zwierząt naraz). Wykorzystano do tego dane ubezpieczeniowe gabinetów weterynaryjnych na terenie Szwecji. Stan cukrzycy zwierząt i ludzi śledzono przez okres od 3 do 6 lat.

W trakcie przeprowadzania badania wzięto pod uwagę również czynniki demograficzne, takie jak wiek właściciela zwierzęcia, płeć, poziom wykształcenia i stan cywilny. Zanotowano również wiek, płeć i rasę kota lub psa.

Naukowcy odkryli, że właściciele psów chorych na cukrzycę byli o 38 proc. bardziej narażeni na zachorowanie na nią, w porównaniu z właścicielami psów, których pies nie miał problemów ze zdrowiem.

Uwzględnione w badaniu czynniki społeczno-ekonomiczne nie wyjaśniają zależności pomiędzy chorobą psa a występowaniem jej u właściciela. Nie miała też znaczenia rasa psa. Nie stwierdzono też związku pomiędzy występowaniem cukrzycy u właścicieli kotów i ich pupili.

Naukowcy sugerują, że psy chore na cukrzycę i ich właściciele mogą wykazywać pewne typowe niezdrowe nawyki, na przykład zbyt często siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta. Z drugiej strony ważną rolę w tym zjawisku może odgrywać współdzielone narażenie środowiskowe, np. na zanieczyszczenia lub inne związki chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną.

Badacze sugerują również, że pies, u którego rozwinie się cukrzyca, może być sygnałem ostrzegawczym dla swojego właściciela o ryzyku wystąpienia cukrzycy także u niego.

„Możliwe, że psy chore na cukrzycę mogą służyć jako wskaźnik wspólnych zachowań zdrowotnych związanych z cukrzycą i oddziaływań środowiskowych” - podsumowuje jeden z badaczy.

Psy i koty chorujące na cukrzycę zwykle wykazują objawy podobne do tych u ludzi, takie jak zwiększone pragnienie, utrata masy ciała i częstsze oddawanie moczu.

Już wcześniejsze badania wykazały związek pomiędzy otyłością u właścicieli psów i ich zwierząt - poziom aktywności psów i ich właścicieli częściej jest do siebie podobny, niż ma to miejsce w przypadku kotów i ich właścicieli. Co ciekawe, okazało się również, że małżonkowie osób chorych na cukrzycę mają zwiększone ryzyko zachorowania na nią.

W badaniu nie analizowano osobno przypadków, w których koty i psy mieszkają razem pod jednym dachem.

Według danych statystycznych, na świecie jest już około 400 milionów ludzi z cukrzycą typu 2. Liczba ta rośnie, częściowo z powodu niezdrowych nawyków i rosnącej otyłości. Jeśli chodzi o psy, badanie z 2016 roku wykazało, że cukrzyca psów wzrosła o prawie 80proc. na przestrzeni poprzedzających 10 lat.

Wyniki badań opublikowane zostały w czasopiśmie British Medicine Journal https://www.bmj.com/content/371/bmj.m4337 (PAP)

Anl/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024