Beżowy tłuszcz chroni mózg przed demencją

Adobe stock
Adobe stock

Tłuszcz beżowy zmniejsza poziom stanu zapalnego wywoływanego przez białą tkankę tłuszczową i ma kluczowe znaczenie dla ochrony mózgu przed rozwojem demencji – poinformowali naukowcy, których wnioski ukazały się w piśmie „Nature Communications”.

„Bez beżowych adipocytów przy diecie wysokotłuszczowej podskórna tkanka tłuszczowa zaczyna zachowywać się jak szkodliwy tłuszcz trzewny, który wysyła do komórek układu odpornościowego w mózgu informację, żeby zainicjowały stan zapalny, co z kolei negatywnie wpływa na funkcje poznawcze” – tłumaczy dr Alexis M. Stranahan z Augusta University w stanie Georgia, autorka badań.

Na tłuszcz trzewny składają się głównie białe komórki tłuszczowe, które magazynują energię w postaci trójglicerydów. Tłuszcz podskórny stanowi mieszankę białych i beżowych komórek tłuszczowych, przy czym beżowe adipocyty przypominają bardziej brunatną tkankę tłuszczową, która zawiera mitochondria generujące ciepło. Aktywność fizyczna i ekspozycja na niskie temperatury przyczyniają się do tzw. „beżowienia” białych komórek tłuszczowych.

Badania prowadzone były na samcach myszy z modyfikacją genetyczną, w wyniku której tłuszcz podskórny zachowywał się bardziej jak tłuszcz trzewny (było w nim niewiele beżowych komórek tłuszczowych). Po zastosowaniu diety o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru zaobserwowano, że u gryzoni tych cukrzyca rozwijała się znacznie szybciej niż u normalnych myszy posiadających odpowiednią ilość beżowej tkanki tłuszczowej.

Choć po czterech tygodniach niezdrowego odżywiania w obu grupach myszy nastąpił podobny przyrost masy ciała, u gryzoni pozbawionych beżowej tkanki tłuszczowej szybciej pojawiły się dysfunkcje poznawcze, a w ich mózgach stwierdzono szybką odpowiedź zapalną, w tym aktywację mikrogleju. Aktywność mikrogleju wiąże się z nasileniem stanu zapalnego, co może przyczyniać się do rozwoju otępienia.

Kolejne eksperymenty wykazały, że przeszczep beżowej tkanki tłuszczowe od młodych zdrowych myszy otyłym gryzoniom, u których wystąpiły zaburzenia poznawcze spowodował poprawę pracy mózgu i zwiększenie jego plastyczności, tj. zdolności do tworzenia nowych połączeń, w obrębie hipokampa (struktury mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się).

„Jeżeli uda nam się ustalić, co sprawia, że beżowy tłuszcz chroni nas przed stanem zapalnym i poprawia plastyczność mózgu, być może w przyszłości realna byłaby stymulacja beżowienia tkanki tłuszczowej poprzez zastosowanie środków farmakologicznych lub niskiej temperatury. Innym możliwym scenariuszem jest pobieranie tłuszczu podskórnego w młodym wieku, zamrażanie go i przeszczepianie, gdy dana osoba będzie w wieku podeszłym” – komentuje dr Stranahan.

Więcej - na stronie publikacji źródłowej (DOI: 10.1038/s41467-021-24540-8) (PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera