Zanieczyszczenie powietrza w Indiach może skrócić życie oczekiwaną długość życia o 9 lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może skrócić oczekiwaną długość życia mieszkańców Indii o dziewięć lat – informuje raport Air Quality Life Index.

Raport przygotowany został przez amerykański The Energy Policy Institute at the University of Chicago (EPIC). Jak z niego wynika, mieszkańcy stolicy Indii, Delhi mogliby przedłużyć swoje życie nawet o 10 lat, gdyby zanieczyszczenie powietrza zostało zmniejszone zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do poziomu 10 µg/m³.

Autorzy zaznaczają, że 480 milionów ludzi w północnych Indiach boryka się z „najbardziej ekstremalnym poziomem zanieczyszczenia powietrza na świecie”, “10 razy gorszym niż te występujące gdziekolwiek indziej na świecie”. Wysoki poziom zanieczyszczeń rozprzestrzenił się przez dziesięciolecia także do zachodnich i środkowych stanów Indii, takich jak Maharashtra i Madhya Pradesh.

Indyjskie miasta dominują w światowych rankingach zanieczyszczeń, a oddychanie tamtejszym powietrzem zabija każdego roku ponad milion ludzi. W roku 2019 średnie stężenie pyłu zawieszonego w Indiach wyniosło 70,3 µg/m³ i było najwyższe na świecie.

Jak wynika z raportu, Bangladesz, Indie, Nepal i Pakistan, które razem stanowią prawie jedną czwartą światowej populacji, stale znajdują się w pierwszej piątce najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie.

EPIC docenia pewne zmiany polityki wprowadzone przez rząd Indii w celu zwalczania zanieczyszczenia powietrza, takie jak Narodowy Program Czystego Powietrza (NCAP) z 2019 r., którego celem jest zmniejszenie niebezpiecznych zanieczyszczeń pyłowych w kraju. Osiągnięcie tych celów wydłużyłoby oczekiwaną długość życia o prawie dwa lata i o trzy i pół roku dla mieszkańców Delhi.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że Chiny są jednym z przykładów tego, jak skuteczna polityka może spowodować „ostrą redukcję zanieczyszczenia w krótkim czasie”. Od roku 2013 pomimo szybkiego wzrostu gospodarczego kraj ten zmniejszył emisję pyłów o 29 proc. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera