Prelekcje dla przyszłych badaczek

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

„Zostań badaczką! Kobiety w nauce 2022” – pod tym hasłem odbędzie się spotkanie on-line organizowane 11 lutego przez Akademię Młodych Uczonych. Zaproszenie jest skierowane do licealistek, studentek i doktorantek pierwszych lat studiów, które zastanawiają się nad karierą naukową.

Wydarzenie odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Kobiet i Dziewcząt w Nauce. W Polsce większość osób studiujących stanowią kobiety, jednak niewiele z nich decyduje się kontynuować ścieżkę naukową, zwłaszcza w tzw. dziedzinach STEM (science, technology, engineering, and mathematics). Działania AMU zmierzają do zmiany tej sytuacji.

Podczas spotkania uznane młode badaczki podzielą się swoimi doświadczeniami zawodowymi i odpowiedzą na wszystkie pytania uczestniczek, przekonując, że kariera naukowa daje mnóstwo satysfakcji i pozwala stale się rozwijać, ale i niepozbawiona jest wyzwań.

Spotkanie podzielone będzie na dwie części. Na początku naukowczynie przedstawią zakres swoich prac w takich obszarach, jak biologia, chemia, inżynieria środowiska, socjologia, informatyka, energetyka, geodezja, automatyka, a także w sztuce. Następnie uczestniczki zostaną skierowane do tematycznych pokoi, gdzie będą mogły porozmawiać z doświadczonymi w pracy naukowej koleżankami.

Akademia Młodych Uczonych została powołana ustawą z 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk w celu promowania badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez wybitnych młodych przedstawicieli nauki polskiej. 3 grudnia 2021 roku Zgromadzenie Ogólne PAN dokonało wyboru członków rzeczywistych i korespondentów Polskiej Akademii Nauk oraz członków Akademii Młodych Uczonych PAN. AMU liczy obecnie 32 członków.

Prelegentki reprezentują Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Śląską, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Łódzki, Wojskową Akademię Techniczną, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Instytut Agrofizyki PAN oraz Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki.

Więcej informacji i formularz do zapisów można znaleźć na stronie: https://amu.pan.pl/badaczka/.Udział w spotkaniu jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Copernicus Festival: czy komputery mogą czytać nam w myślach?

  • Adobe Stock

    Zapytaj fizyka: Prof. Sergei Gukov o matematyce jako grze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera