Uczelnie i instytucje

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej: Sukces Dnia Nauki Polskiej na Expo 2020 w Dubaju

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Długie kolejki, tłumy odwiedzających, pochlebne recenzje, radość dzieci podczas pokazów i warsztatów – to dowody na sukces Dnia Nauki Polskiej na Expo 2020 w Dubaju - przekazała w poniedziałek Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

W sobotę, w Dniu Nauki Polskiej, polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju odwiedziło ponad 15 tys. osób, co stanowi jeden z najlepszych wyników od otwarcia wystawy.

Z komunikatu NAWA wynika również, że każdy z punktów programu cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Najmłodsza publiczność tłumnie uczestniczyła w warsztatach i pokazach przygotowanych przez Centrum Nauki Kopernik. Zainteresowanie cieszyło się też spotkanie z dr. Tomaszem Rożkiem, który przygotował grę "Academy of Super Heroes", prezentującą wybitnych polskich naukowców jako superbohaterów.

Z kolei nieco starszą publikę przyciągnął koncert dr. hab. Szymona Musiała, prorektora ds. studenckich i dydaktyki Akademii Muzycznej w Poznaniu. W programie znalazły się m.in. utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina, czyli najbardziej znanych na świecie polskich kompozytorów.

Sercem polskiego pawilonu jest wystawa o osiągnięciach polskiej medycyny "Poland the Heart of Europe". Wystawa jest multimedialnym pokazem przedstawiającym dzieje medycyny na ziemiach polskich i wkład naukowców i lekarzy w medycynę światową. Składa się sześciu działów tematycznych: mózg i narządy zmysłów, nowotwory i immunologia, choroby serca i naczyń, chirurgia i przeszczepy narządów, choroby zakaźne oraz medycyna dziecięca. Szczególnie interesującym elementem dla zwiedzających okazał się hologram serca.

"Frekwencja polskiego pawilonu pokazuje, że nauka jest naszym najlepszym towarem eksportowym. Mam nadzieję, że ten sukces sprawi, że częściej prezentować będziemy osiągnięcia polskich naukowców na świecie podczas tego typu wydarzeń" – powiedział cytowany w komunikacie przewodniczący Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, prof. Tomasz Pietrzykowski.

Chętni do odwiedzenia polskiego pawilonu musieli czekać w długich kolejkach, a pawilon w Dniu Nauki Polskiej odwiedziło 15 tysięcy osób z całego świata.

Ekspozycję obejrzeli m.in. Janusz Wojciechowski - europejski komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi wraz z przedstawicielami Unii Europejskiej, Paweł Mączka - chargé d’affaires Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, czy dr Yousif Eisa Hassan Al Sabri - były ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce.

Na Tygodniu Nauki Polskiej w Dubaju trwają właśnie targi edukacyjne, w których wzięło udział kilkanaście uczelni z Polski. Prezentują one arabskiej młodzieży swoją ofertę.

Dzień Nauki Polskiej ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego - dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Święto ma stanowić inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką. Po raz pierwszy obchodzono je w 2020 r.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Copernicus Festival: czy komputery mogą czytać nam w myślach?

  • Adobe Stock

    Zapytaj fizyka: Prof. Sergei Gukov o matematyce jako grze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera