Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
05.03.2022 aktualizacja 05.03.2022

Uniwersytet Wrocławski uruchomił punkt informacyjny dla ukraińskich członków wspólnoty akademickiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Wrocławski uruchomił w piątek punkt informacyjny, w którym studenci i doktoranci z Ukrainy będą mogli dowiedzieć się o różnych formach wsparcia m.in. w zakresie uzyskania zapomogi czy zwolnienia z czesnego. Uczelnia oferuje także pomoc prawną, psychologiczną i językową.

Infopunkt UWr Ukraina, który mieści się przy ul. Kuźniczej 49, to jedna z inicjatyw powołanego na początku tygodnia Uniwersyteckiego Komitetu „Solidarni z Ukrainą”.

„Cała idea cała naszej pomocy opiera się na tym, że staramy się zadbać o członków naszej wspólnoty: studentów, doktorantów, a także pracowników. Infopunkt jest miejscem, gdzie będzie można dowiedzieć się o różnych aspektach tej pomocy. Wiemy o tym, że do Wrocławia przyjeżdżają także osoby, które studiowały na Ukrainie, a teraz w związku z wojną przerwały te studia i szukają miejsca, gdzie mogłyby kontynuować studiowanie. Więc jeśli ktoś chciałby również w tym zakresie uzyskać informację, to tutaj właśnie ją znajdzie” – mówił na piątkowym briefingu prasowym przewodniczący komitetu „Solidarni z Ukrainą” prof. Jarosław Syrnyk.

Zwrócił uwagę, że Polska i Ukraina w 2006 r. podpisały porozumienie gwarantujące osobom, które zakończyły określony etap studiów w jednym państwie, możliwość kontynuacji kształcenia w placówkach drugiego. „Oczywiście technicznie nie jest to proste, ale możliwe. Kwestia ta została pozostawiona w gestii poszczególnych uczelni” – tłumaczył.

Prorektor ds. studenckich prof. Tomasz Kalisz poinformował, że na uniwersytecie studiuje obecnie ponad 400 osób pochodzenia ukraińskiego. „To jest ta grupa, którą chcemy w pierwszej kolejności się zająć i wesprzeć. Dlatego dla wszystkich osób, które są w trudnej sytuacji uruchomiliśmy system zapomóg. Studenci zostali poinformowani, że jeśli chcieliby taką pomoc uzyskać powinni składać wnioski, które będą na bieżąco rozpatrywane” – mówił. Studenci mogą także wnioskować o zwolnienie z opłat za akademik czy z czesnego.

„Mamy świadomość tego, że dopiero się rozpędzamy i że ta pomoc będzie potrzebna w dłuższym okresie, dlatego ważne jest, aby była ona realizowana w sposób systemowy i uporządkowany” – podkreślił.

Uniwersytet oferuje także pomoc osobom potrzebującym wsparcia psychologicznego. Na uczelni działa poradnia psychologiczna, która przyjmuje studentów, doktorantów i pracowników UWr mierzących się z psychicznymi skutkami sytuacji w Ukrainie.

Pełnomocniczka rektora ds. odpowiedzialności społecznej dr Kamila Kamińska-Sztark poinformowała, że w ciągu kilku dni spośród studentów uczelni do pomocy zgłosiło się ponad 500 wolontariuszy. „Ten nabór przerósł nasze oczekiwania. Już przydzieliliśmy wolontariuszy do poszczególnych sekcji - transportu, zbiórki, likwidowania fake newsów, copy writingu, nauczania języka polskiego i opieki nad dziećmi. Prowadzimy też dla naszych wolontariuszy szkolenia m.in. w zakresie pierwszej pomocy, a także, jak pomagać mądrze i jak walczyć z fake newsami” – tłumaczyła.

Dr Anna Ursulenko z Zakładu Ukrainistyki, wiceprzewodnicząca komitetu przekazała też, że na uniwersytecie powołany został zespół tłumaczy i wykładowców języka ukraińskiego, który służy pomocą nie tylko uczelni, ale także innym instytucjom w mieście. „Ukrainiści z Instytutu Filologii Słowiańskiej zorganizowali także wirtualny przyspieszony kurs języka ukraińskiego, na który w ciągu dwóch godzin zapisało się 200 chętnych. Planujemy kolejne edycje kursu, a być może także studia podyplomowe, m.in. dla nauczycieli, pedagogów i urzędników” – zapowiedziała. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024