Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
17.03.2022 aktualizacja 17.03.2022

Senat uczelni o odwołaniu rektora Uniwersytetu Wrocławskiego: to pogwałcenie autonomii uczelni

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Decyzję Ministra Czarnka traktujemy jako pogwałcenie autonomii Uniwersytetu Wrocławskiego – napisano w uchwale Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego przyjętej w reakcji na odwołanie przez szefa resortu MEiN rektora tej uczelni prof. Przemysława Wiszewskiego.

9 marca decyzją ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka wygaszony został mandat rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysława Wiszewskiego. Decyzja ta miała związek z wnioskiem przewodniczących związków zawodowych działających na uczelni. Związkowcy wskazywali, że w 2020 r. rektor wykonał bez zgody rady uczelni trzy umowy, za które otrzymał wynagrodzenie.

Senat Uniwersytetu Wrocławskiego, w reakcji na odwołanie rektora, przyjął w środę uchwałę, w której podkreślono, że "nieuniknionym skutkiem tej decyzji będzie wprowadzenie (...) uczelni w trwający kilka miesięcy stan niepewności i spowolnienie realizowanych w ostatnich dwóch latach zmian usprawniających jej funkcjonowanie".

"Decyzja Ministra Czarnka została ogłoszona w okresie ogromnych napięć związanych z aktualną sytuacją w Polsce i w Europie. W tym czasie szczególnie ważne jest skupienie się władz Uniwersytetu na pojawiających się nagłych i pilnych wyzwaniach, wymagających podejmowania szybkich i kompetentnych decyzji" – napisano.

W uchwalę podkreślono, że Senat traktuje decyzję ministra "jako pogwałcenie autonomii Uniwersytetu Wrocławskiego". "Zgodnie ze statutem UWr jedną z kompetencji Rady UWr jest monitorowanie zarządzania uczelnią. Zgodnie ze swymi kompetencjami Rada Uniwersytetu Wrocławskiego w uchwale z dnia 9 lutego 2021 r. wyraziła akceptację dla dodatkowych zajęć prof. Wiszewskiego na cały okres kadencji rektora, a następnie potwierdziła to w piśmie do Ministra z dnia 7 lutego 2022 r. Minister Czarnek swoją decyzją zakwestionował autonomię Uniwersytetu Wrocławskiego w rozstrzyganiu wątpliwości co do postępowania Rektora" – napisano.

Członkowie Senatu w przyjętej uchwale wyrazili też "przywiązanie do samorządności i autonomii szkół wyższych". "Szczycimy się tym, że jesteśmy społecznością pluralistyczną, mamy różne poglądy polityczne, różnie oceniamy dokonujące się przemiany kulturowe i obyczajowe. Jednak mimo tych różnic umiemy harmonijnie współpracować, jako studenci, pracownicy naukowi i dydaktyczni, czy też pracownicy administracji Uczelni" – napisano.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024