Uczelnie i instytucje

W czwartek Dzień Otwarty (nie tylko) Dla Dziewczyn; już po raz 15.

Adobe Stock
Adobe Stock

Uczniowie ostatnich klas liceów i techników już w czwartek 7 kwietnia mogą wziąć udział w jubileuszowym, 15. Ogólnopolskim Dniu Otwartym (nie tylko) dla Dziewczyn. W wydarzeniu udział bierze 21 uczelni technicznych i wydziałów ścisłych z uniwersytetów z całej Polski.

W czasie Dnia Otwartego, który organizowany jest w ramach kampanii Dziewczyny na Politechniki/Dziewczyny do Ścisłych, prezentować się będą uczelnie techniczne i uniwersyteckie wydziały ścisłe. Tegoroczny Dzień Otwarty wraca (częściowo) do formy stacjonarnej: uczelnie otworzą podwoje dla kandydatek i kandydatów, natomiast online będzie można śledzić transmisję (start o godz. 12.00) poświęconą jubileuszowi kampanii. Jak co roku opublikowany też zostanie raport „Kobiety na Politechnikach” przygotowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” wspólnie z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - informuje w prasowym komunikacie organizująca wydarzenie Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

W tegorocznym wydarzeniu bierze udział 21 uczelni technicznych i wydziałów ścisłych różnych uniwersytetów. Na Politechnice Łódzkiej odbędą się warsztaty prowadzone m.in. przez pracowników Biura Karier PŁ i studentki z kół naukowych; na Politechnice Częstochowskiej m.in. tradycyjny Bieg w Kasku (godz. 12.00) i zajęcia w laboratoriach; na Uniwersytecie Gdańskim zaplanowano wystąpienia przedstawicieli kół naukowych, wizyty w laboratoriach oraz Escape Room, w którym zmierzyć się będzie trzeba z zadaniami z matematyki, fizyki i informatyki. Uniwersytet Morski w Gdyni zaprosi na wykłady i spotkania ze studentkami i wykładowczyniami, a także promocję zdrowego trybu życia; na Uniwersytecie w Białymstoku przygotowano m.in. seans 3D w uniwersyteckim planetarium (film Na skrzydłach marzeń), wizytę w Instytucie Informatyki pod hasłem „Odkoduj marzenia”, a po niej zwiedzanie kampusu UwB.

Wczasie transmisji online będzie można posłuchać historii studentek i absolwentek kierunków technicznych i ścisłych, a także wspomnień na temat kampanii, które przedstawią m.in. prof. Jan Krysiński, rektor Politechniki Łódzkiej (PŁ, 1990-1996 i 2002-2008), przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT, 2005-2008) i prof. Maria Nowicka-Skowron, rektorka Politechniki Częstochowskiej (PCz, 2008-2016), jedyna wtedy kobieta w Polsce wybrana na rektora uczelni technicznej i pierwsza kobieta pełniąca tę funkcję na PCz.

Program Dnia Otwartego i więcej szczegółów dot. akcji: http://www.dziewczynynapolitechniki.pl.

"Kiedy Fundacja Edukacyjna Perspektywy razem z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) startowały 15 lat temu (2007) z ideą akcji skierowanej do kobiet i mającej zachęcić je do wejścia do fascynującego świata nowoczesnych technologii, trudno było znaleźć podobną prokobiecą instytucjonalnie prowadzoną aktywność w Polsce. Pionierski projekt pod nazwą Dziewczyny na Politechniki, w pierwszym roku akcji uruchomiony tylko na Politechnice Łódzkiej, a z czasem na wielu innych uczelniach technicznych i na uniwersyteckich wydziałach ścisłych, okazał się strzałem w dziesiątkę" - wpominają organizatorzy akcji.

Najlepszym na to dowodem - stwierdzają - jest 15 lat nieprzerwanej historii kampanii, włączenie się w nią kilkudziesięciu najlepszych uczelni technicznych i wydziałów ścisłych (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet w Białymstoku), a przede wszystkim statystyki wskazujące na znaczny przyrost liczby studiujących kierunki techniczne i ścisłe dziewczyn.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera