USA/ NASA: Ponowna próba wystrzelenia rakiety w kierunku Księżyca nie nastąpi w ciągu najbliższych dni

EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH  03.09.2022
EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH 03.09.2022

Ponowna próba wystrzelenia rakiety Space Launch System (SLS) w kierunku Księżyca nie nastąpi w ciągu najbliższych dni - poinformowała w sobotę NASA. Według agencji dużego wycieku paliwa wodorowego, który miał miejsce podczas sobotniej próby, nie da się szybko naprawić.

NASA przewiduje, że trzecia próba startu rakiety odbędzie się nie wcześniej niż w drugiej połowie września, bowiem naprawa usterki będzie wiązała się z przetransportowaniem rakiety do serwisowni. Kolejne okno startowe będzie miało miejsce w dniach 19-30 września, a następne to 17-31 października.

Wcześniej w sobotę, jeszcze przed odwołaniem startu rakiety, oficjele agencji twierdzili, że w przypadku niepowodzenia alternatywnymi datami dla kolejnej próby mogą być poniedziałek lub wtorek.

W sobotę NASA odwołała start rakiety Space Launch System w ramach misji Artemis I z powodu wycieku paliwa. To była druga nieudana próba w ostatnich dniach, w poniedziałek misja została odwołana z powodu usterki jednego z silników.

Próba wystrzelenia 32-piętrowej rakiety SLS z centrum kosmicznego NASA na Florydzie została przerwana po wielokrotnych usiłowaniach techników naprawienia wycieku chłodzonego ciekłego wodoru w trakcie procesu tankowania. (PAP)

zm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera