Historia i kultura

Suwałki/ Rozpoczął się Jaćwieski Festyn Archeologiczny

PAP/Artur Reszko 05.09.2020
PAP/Artur Reszko 05.09.2020

W pobliżu bałtyjskich stanowisk archeologicznych w Krzywólce k. Suwałk (Podlaskie) rozpoczął się w piątek 18. Jaćwieski Festyn Archeologiczny, przybliżający wiedzę o pradziejach i o wczesnym średniowieczu.

Festyn uważany jest za największą w tej części kraju imprezę archeologiczną promującą tzw. archeologię doświadczalną, odtwarzającą odległą przeszłość przez m.in pokazywanie dawnych rzemiosł i życia codziennego w tamtych czasach. W większości prezentacji zwiedzający mogą uczestniczyć, próbując swych umiejętności pod okiem instruktorów.

Festyn odbywa się w tym roku wyjątkowo w Krzywólce. Potrwa dwa dni. Wcześniej organizowano go na dużym obszarze wokół cmentarzyska Jaćwingów w Szwajcarii k. Suwałk. Podczas imprezy czynne są stoiska rzemieślników, m.in. z ceramiką, tkaninami, ozdobami z drewna i z wyrobami kowalskimi.

Tradycją festynów są happeningi o tematyce pradziejowej i historycznej, realistycznie przedstawiające różne epizody z dawnych czasów. W tym roku zostanie zorganizowany też Turniej Wojów o Skarb Skomanda.

"Spotykamy się tutaj w scenerii tradycyjnej i festynowej. W każdym z tych namiotów stoiskowych siedzą wybitni fachowcy, często naukowcy, którzy zajmują się różnymi dyscyplinami i rzemiosłami z pradziejów i wczesnego średniowiecza i opowiadają nam o tych ciekawych czasach" – powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski.

Na festynie prezentowane są m.in. łupanie i obróbka krzemienia, warsztat garncarski, lepienie naczyń i ozdób, obróbka drewna, czyli starożytny warsztat stolarski, produkcja dziegciu i smoły drzewnej, antyczne gry i zabawy, strzelanie z łuku, rzut oszczepem oraz broń i uzbrojenie średniowieczne.

Impreza ma 18-letnią tradycję związaną z cmentarzyskiem kurhanowym w miejscowości Szwajcaria, które pochodzi z okresu rzymskiego i wędrówek ludów. Teren został przebadany w latach 1955-1966 przez Kompleksową Ekspedycję Jaćwieską. Obecnie jest to rezerwat archeologiczny o powierzchni ok. 4 hektarów.

Jaćwingowie przywędrowali na tereny dzisiejszej Suwalszczyzny ok. V wieku p.n.e. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami. Jaćwingów podbił we wczesnym średniowieczu zakon krzyżacki. Kurhany jaćwieskie w lesie w Szwajcarii koło Suwałk odkryto po II wojnie światowej.

PAP - Nauka w Polsce, Jacek Buraczewski

bur/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach

    Świętokrzyskie/ Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    214 lat temu urodziła się Marianna Orańska – niderlandzka królewna związana z Dolnym Śląskiem

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera