Uczelnie i instytucje

Małopolskie/ Las im. gen. Hermaszewskiego posadzony w Rzepienniku Biskupim

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

126 drzew zostało w piątek posadzonych przy Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim (Małopolskie) – stworzą one las imienia kosmonauty gen. Mirosława Hermaszewskiego.

126 drzew symbolizuje liczbę okrążeń Ziemi, które wykonał polski kosmonauta. „To pierwsza inicjatywa, upamiętniająca naszego kosmonautę. Wierzę, że będzie stanowić inspirację dla przyszłych pokoleń pracujących dla polskiego sektora kosmicznego” – powiedziała Agnieszka Gapys z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Las jest liściasto-iglasty, urosną w nim m.in. jodły, sosny, dęby, buki, graby. Rośliny zasadzono wokół obserwatorium astronomicznego tworzonego przez Magdalenę i Bogdana Wszołków. Gen. Mirosław Hermaszewski kilkukrotnie gościł w Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi, dlatego właściciele zdecydowali się upamiętnić go w tym miejscu.

W sadzeniu drzew uczestniczyli pracownicy i studenci krakowskiej AGH. „Nasi studenci, którzy właśnie zakończyli analogową misję kosmiczną, mogą stać się częścią tej niezwykłej historii, co na pewno zainspiruje ich do dalszej eksploracji tematyki kosmicznej. Trzymajmy za nich kciuki – oni spełniają swoje marzenia” – powiedział prof. Tadeusz Uhl z Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

Obserwatorium astronomiczne w Rzepienniku Biskupim jest tworzone przez Magdalenę i Bogdana Wszołków od 1998 r. W ciągu 25 lat zbudowano dwie czasze teleskopów optycznych, zamontowano 9-metrowy radioteleskop, sprowadzono do obserwatorium naziemną amerykańską stację satelitarną. W 2010 r. zamontowano instrumenty przeniesione z Centrum Satelitarnego w Psarach oraz Satelitarnego Centrum Operacji Regionalnych w Komorowie.

Na terenie obserwatorium ma zainstalowaną swoją aparaturę pomiarową Europejska Agencja Kosmiczna oraz Polska Agencja Kosmiczna.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera