Nauka dla Społeczeństwa

01.05.2024
PL EN
13.04.2023 aktualizacja 13.04.2023

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków wdraża Program Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków wdraża Program Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich w Polsce - poinformował PAP NIKZ.

W przesłanej PAP informacji napisano, że "w kwietniu 2023 NIKZ podjął pierwsze działania zmierzające do podpisania porozumień z Wydziałami Konserwatorskimi Akademii Sztuk Pięknych, zajmującymi się kształceniem konserwatorów dzieł sztuki".

Wyjaśniono, że "celem porozumień jest pomoc wydziałom, studentom i doktorantom w pozyskiwaniu obiektów do badań konserwacji w ramach zajęć dydaktycznych oraz finansowanie wydatków i materiałów w tym celu".

Jak podano, "podnoszenie kwalifikacji zawodowych w dziedzinie konserwacji zabytków, a także prowadzenie prac konserwatorskich i remontowo-budowlanych dotyczących zabytków jest priorytetowym celem Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków".

5 kwietnia 2023 dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków dr Michał Laszczkowski wraz dr hab. Joannę Kucharzewską, Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podpisali umowę o współpracy w obszarze kształcenia konserwatorów zabytków i konserwatorów dzieł sztuki.

Jak podano, NIKZ będzie finansował m.in. wykonywanie projektów oraz prac badawczych i badawczo-konserwatorskich, w tym kopii technologicznych na obiektach ruchomych przez studentów i doktorantów podczas zajęć oraz prac dyplomowych oraz doktorskich. Obiekty poddawane pracom będą pochodziły z Katalogu Obiektów, przygotowywanego i aktualizowanego przez NIKZ, który następnie będzie przekazywany do uczelni oraz innych podmiotów biorących udział w programie.

"Uczelnia w Toruniu jako pierwsza będzie wspólnie z NIKZ realizować Program Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich w Polsce. Kolejną będzie Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, z którą NIKZ podejmie współpracę jeszcze w tym miesiącu. Konserwacja i restauracja dzieł sztuki na warszawskim ASP to jeden z najbardziej innowacyjnych kierunków na polskich uczelniach, posiadający nowoczesny i wartościowy program kształcenia konserwatorów zabytków i konserwatorów dzieł sztuki. Wydział posiada najwyższą kategorię A+ i znajduje się w elitarnym gronie 4 proc. wiodących jednostek naukowych w Polsce" - napisano. (PAP)

Autor: Olga łozińska

oloz/ aszw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024