Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
14.06.2023 aktualizacja 14.06.2023

Lublin/ Rejestracja uczestników na Lubelski Festiwal Nauki rozpocznie się w czwartek

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Sztuczna inteligencja, robotyka i astronomia – to niektóre tematy Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w 18-24 września. Wśród ok. 1,3 tys. propozycji są m.in. warsztaty, wykłady, spotkania i koncerty. Zapisy uczestników na wydarzenia rozpoczną się w czwartek.

Lubelski Festiwal Nauki jest największą na Lubelszczyźnie i jedną z największych w Polsce imprez upowszechniających naukę. Głównym celem festiwalu jest promowanie i popularyzowanie nauki i badań naukowych w społeczeństwie.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej przewodnicząca komitetu organizacyjnego, prorektor ds. nauki i kadr KUL s. prof. Beata Zarzycka poinformowała, że 19. edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki odbędzie się 18-24 września br. pod hasłem "Nauka dla przyszłości". Zwróciła uwagę, że to coroczne wydarzenie prezentuje najnowsze osiągnięcia naukowe i technologiczne z różnych dziedzin.

"Jestem osobiście głęboko przekonana, że na uczestników czeka niezwykła podróż w głąb tajników nauki i sztuki. I że ta podróż w tym roku, z uwagi na bardzo szerokie horyzonty poznawcze, poprowadzi nas bardzo daleko w kosmos, że będziemy mogli zajrzeć z dużą dokładnością tam, gdzie nie myśleliśmy nigdy, że zajrzymy, że zobaczymy gwiazdy, mgławice i czarne dziury, bo nauka służy temu, abyśmy coraz lepiej poznawali siebie i otaczający świat" – mówiła s. prof. Zarzycka.

Poinformowała również, że jednym z głównych tematów tegorocznej edycji wydarzenia będzie sztuczna inteligencja, która – jak oceniła – bardzo intensywnie rozwija się w ostatnich latach.

"Pochylimy się nad szansami, jakie daje rozwój sztucznej inteligencji, a także nad zagrożeniami, jakie za sobą niesie. Wiele wydarzeń nawiąże również do roku Mikołaja Kopernika, który obecnie trwa, a także do Lublina, tym razem jako Europejskiej Stolicy Młodzieży" – dodała prorektor.

Dotychczas ośrodki naukowe zgłosiły ok. 1,3 tys. projektów, w tym m.in. warsztaty, wykłady, pokazy, debaty, konkursy, koncerty i spotkania. Rejestracja uczestników na wydarzenia rozpocznie się w najbliższy czwartek 15 czerwca o godz. 15.15. poprzez stronę internetową www.festiwal.lublin.pl.

Wśród propozycji będą wydarzenia poświęcone m.in. robotyce, programowaniu, drukowi 3D, produkcji własnych kosmetyków, jadalnym owadom, a także faktom i mitom na temat żywienia zwierząt, eksperymentom chemicznym czy pszczelarstwu. Wśród propozycji są również tematy związane z pyłkami alergicznymi, profilaktyką zdrowotną, żeglarstwem i z archeologią.

Lubelski Festiwal Naukowy organizowany jest przez pięć lubelskich uczelni publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i przez Politechnikę Lubelską.

Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024