Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
14.07.2023 aktualizacja 14.07.2023

Rzeszów/ Automatyka i robotyka oraz informatyka najpopularniejszymi kierunkami na PRz

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Na największych uczelniach Podkarpacia, rekrutacja podstawowa jeszcze trwa. Wyjątkiem jest Politechnika Rzeszowska (PRz), gdzie rekrutacja się skończyła. Największym zainteresowaniem na PRz cieszyły się kierunki: automatyka i robotyka oraz informatyka. Tam na jedno miejsce startuje pięć osób.

PRz oferuje kształcenie na 35 kierunkach studiów I stopnia, w tym na 32 kierunkach w języku polskim i 3 kierunkach studiów w języku angielskim. Te ostatnie są nowościami w tym roku.

Jak przekazał PAP rzecznik PRz Damian Gębarowski, najpopularniejszymi kierunkami na studia stacjonarne I stopnia: są automatyka i robotyka oraz informatyka, na których na jedno miejsce przypada pięcioro chętnych.

Niewiele mniejszą popularnością cieszą się: lotnictwo i kosmonautyka, geodezja i planowanie przestrzenne, inżynieria procesów biznesowych oraz inżynieria i analiza danych. Na tych kierunkach na jedno miejsce przypadają cztery osoby.

Gębarowski zwrócił uwagę, że studia na Politechnice Rzeszowskiej przyciągają młodych ludzi nie tylko z regionu, ale z całej Polski, a także z zagranicy.

Jak dodał, poza woj. podkarpackim, z którego PRz ma najwięcej kandydatów, w systemie rekrutacji zarejestrowały się osoby z wszystkich województw Polski. Po kilkaset osób zarejestrowało się z województw: lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i śląskiego; po kilkadziesiąt z województw: pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego; zaś po kilkanaście z woj.: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.

„Z Europy Politechnika Rzeszowska ma kandydatów na studia m.in. z Francji, Grecji, Irlandii, Niemiec, Norwegii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Turcji czy Białorusi. A z pozostałych kontynentów m.in. z Wietnamu, Maroka, USA, Arabii Saudyjskiej, Chin, Egiptu, Indii, Algierii, Zimbabwe, Bangladeszu, Nigerii, Omanu, Pakistanu, RPA, Rwandy, Tunezji czy Jemenu” – wymienił rzecznik PRz.

Na innych największych uczelniach wyższych na Podkarpaciu, zarówno publicznych, jak i niepublicznych, rekrutacja trwa.

Joanna Wilk z biura prasowego Uniwersytetu Rzeszowskiego przekazała, że największym zainteresowaniem cieszą się kierunki: lekarski, filologia angielska, pielęgniarstwo, fizjoterapia, dietetyka, informatyka, ratownictwo medyczne, lingwistyka stosowana, finanse i rachunkowość oraz pedagogika specjalna.

Dodała, że na studiach stacjonarnych na kierunku lekarskim miejsc jest 110, na niestacjonarnych - 60, zaś w języku angielskim - 40.

Zaznaczyła jednocześnie, że dopóki proces rekrutacji się nie zakończy, trudno jest podawać takie dane jak np. liczba kandydatów na jedno miejsce.

Przypomniała, że UR w swojej ofercie ma 68 kierunków studiów, w tym 8 nowości.

Proces rekrutacyjny trwa także jeszcze na dwóch największych w regionie uczelniach niepublicznych, jakimi są: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (WSIiZ) oraz WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.

Rzeczniczka WSIiZ w Rzeszowie Grażyna Bochenek przekazała PAP, że w uczelnianym punkcie rekrutacyjnym widać duży ruch.

„Na razie porównanie liczby aplikacji rok do roku wygląda bardzo dobrze, jednak na podsumowanie będzie czas po zakończeniu rekrutacji” - zaznaczyła.

Rekrutacja w WSIiZ trwa do 31 lipca br.

Dodała, że obecnie najwięcej chętnych na studia I stopnia jest na kierunkach: Informatyka, Grafika komputerowa, Kosmetologia oraz Pielęgniarstwo. Zaś w przypadku studiów II stopnia najwięcej osób stawia do tej pory na Digital Marketing.

W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej Przemysław Pawlak, mówiąc, że na obecnym etapie trudno o podsumowanie w liczbach, ponieważ na kandydatów na studia uczelnia czeka do 2 sierpnia.

„Wtedy też będziemy mogli powiedzieć, na który kierunek było najwięcej chętnych i ilu kandydatów przypadało na jedno miejsce. Jednak jak co roku widzimy już pewne trendy. W naszym przypadku przy pięciu prowadzonych kierunkach studiów, czyli: kryminologii, bezpieczeństwie wewnętrznym, prawie, zarządzaniu i administracji popularność kierunków rozkłada się mniej więcej równomiernie” – zaznaczył Pawlak.

Zwrócił jednak uwagę, że najpopularniejszym w tegorocznej rekrutacji będzie kryminologia, którą WSPiA prowadzi od ubiegłego roku, jako jedyna uczelnia w regionie.

„Prawo jest elitarnym kierunkiem, który w tym roku mocno zmieniamy, wprowadzając dwie ścieżki kształcenia. Pierwsza jest dla osób, które wiążą swoją przyszłość z wybraną aplikacją prawniczą. Druga została zaplanowana z myślą o osobach, które będą szukać zatrudnienia w zawodach prawniczych niewymagających zdawania na aplikację. Takich zawodów jest kilkadziesiąt m.in.: referendarz sądowy, asystent sędziego lub prokuratora, doradca podatkowy, broker ubezpieczeniowy czy mediator” – wskazał rzecznik WSPiA.

Z kolei osoby chcące pracować w różnych służbach mundurowych interesują się studiami na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

„Poprzez rozbudowany program kształcenia praktycznego w WSPiA mogą zdobyć solidne przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej” – zauważył Pawlak. (PAP)

Autorka: Agnieszka Pipała

api/ ann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024