Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
06.10.2023 aktualizacja 06.10.2023

Zainaugurowano rok akademicki na Politechnice Białostockiej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Rok akademicki 2023/2024 zainaugurowano w czwartek na największej technicznej uczelni w regionie Politechnice Białostockiej. Na uczelni naukę rozpoczyna ponad 2 tys. żaków.

To 75. inauguracja na największej w regionie uczelni technicznej. Na blisko 30 kierunkach kształci się ok. 7 tys. studentów.

Jak powiedziała podczas inauguracji rektor PB prof. Marta Kosior-Kazberuk, uczelnia zaczynała jako Wieczorowa Szkoła Inżynierska i rozwinęła się do "kwitnącej uczelni, która jest ważnym ośrodkiem akademickim silnie oddziałującym na otoczenie". Podkreśliła, że PB kształci inżynierów XXI wieku, prowadzi badania, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki, zdobywa patenty, coraz silniej też - jak mówiła - zaznacza swoją pozycję w świecie.

Zwracając się do nowoprzyjętych studentów, zapewniała, że wybrali bardzo dobrą uczelnie. Wymieniła, że jest ona związana z największymi przedsiębiorstwami w regionie, powiązaną kontaktami z uczelniami w kraju i zagranicą. Mówiła, że absolwenci uczelni są poszukiwani i oczekiwani w regionie. Zachęcała, by dołączać do kół naukowych, których na uczelni jest ponad sześćdziesiąt. Wśród studenckich projektów nagradzanych w konkursach wymieniła m.in. bolid czy roboty sumo. "Życzę wam, by czas studiów na Politechnice Białostockiej był dla was wspaniałym przeżyciem i pozwolił na rozwijanie waszych zainteresowań" - mówiła rektor.

Kosior-Kazberuk powiedziała, że aktualnie PB realizuje 30 projektów o wartości ok. 130 mln zł. Zwróciła uwagę m.in. na projekt realizowany wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, Uniwersytetem w Białymstoku i Chrześcijańską Akademią Teologiczną dotyczący katakumb supraskich, zachowania - jak mówiła - unikalnego w skali Europy dziedzictwa kulturowego.

Politechnika Białostocka wraz z politechnikami z Rzeszowa i Lublina tworzą Politechniczną Sieć "Via Carpatia". Kosior-Kazberuk podkreśliła, że to budowanie ścisłej sieci kontaktów między pracownikami, studentami, a także uczniami i otoczeniem społeczno-gospodarczym. Wśród projektów PB skierowanych do najmłodszych, rektor wymieniła Podlaski Uniwersytet Dziecięcy, w którym biorą udział uczniowie z miast partnerskich z regionu, a także Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy dla dzieci z Białegostoku i okolic.

Kosior-Kazberuk mówiąc o inwestycjach, powiedziała, że kończy się kompleksowa modernizacja większości budynków, powstaje też kompleks kortów i boisk na świeżym powietrzu. Wśród przyszłych inwestycji wymieniła m.in. halę sportowo-widowiskową czy centrum technologii cyfrowych.

Uczelnia rozpoczęła też wdrażanie projektu wpisanego w strategię rozwoju PB, a dotyczącego zrównoważonego rozwoju "Moja Zielona Politechnika". Kosior-Kazberuk powiedziała, że jednym z celów jest tzw. zielony kampus. Zapowiedziała też, że jeszcze w październiku będzie miała miejsce wielka akcja nasadzeń roślinności na terenie kampusu. Ma być posadzonych ok. 1,2 tys. roślin.

"Początek roku akademickiego to wyjątkowa chwila w życiu całej społeczności akademickiej, to czas wdrażania w życie nowo nakreślonych planów oraz podjęcia wysiłku związanego z rozpoczęciem nowego etapu nauki" - napisał w liście skierowanym na inaugurację roku akademickiego na PB i odczytywanym w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier wskazał, że ostatni rok był intensywny dla polskiej nauki, rząd konsekwentnie zwiększa nakłady na szkolnictwo wyższe, opracowuje programy dla młodych badaczy jak "Perły nauki" czy program "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje", tworzone są nowe kierunki studiów, którą są odpowiedzią - jak napisał - na potrzeby gospodarki. "Wśród nich szczególny nacisk kładziemy na te obszary, które związane są m.in. z transformacją energetyczną, dziś jednym z największych wzywań przed nami stojących, aby mu sprostać, potrzebujemy doskonale przygotowanych specjalistów" - wskazał w liście szef rządu.

Życzył, aby nowy rok akademicki "był czasem spełniania ambicji, badawczych pasji oraz wykorzystania szans, które niesie nam przyszłość z korzyścią dla dobra wspólnego".

List na inaugurację skierował też minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.(PAP)

Sylwia Wieczeryńska

swi/ godl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024