Nauka dla Społeczeństwa

28.04.2024
PL EN
24.10.2023 aktualizacja 24.10.2023

Rusza akcja "Mów o sobie" dotycząca kondycji psychicznej studentów

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Rusza akcja "Mów o sobie" dotycząca kondycji psychicznej studentów uczelni wrocławskich i opolskich. Specjalnie opracowane ankiety mają pomóc w opracowaniu skutecznych metod wsparcia oraz zachęcić młodych ludzi do korzystania z profesjonalnej pomocy.

Akcję "Mów o sobie" opracowali i przeprowadzą specjaliści z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Opiera się ona na przeprowadzeniu specjalnej ankiety wśród studentów uczelni we Wrocławiu i w Opolu - czytamy w komunikacie na stronie internetowej uczelni.

"Życie niesie ze sobą zmiany i problemy, które wymagają od ludzi dostosowania się do nowych warunków i oczekiwań. Niewątpliwie jednak w ostatnich latach rośnie liczba bardzo młodych ludzi, którzy borykają się z zaburzeniami emocjonalnymi i wydaje się, że to właśnie epidemia i jej konsekwencje wygenerowały ten niepokojący, wzrostowy trend" - powiedziała cytowana w komunikacie dr hab. Monika Szewczuk-Bogusławska z Katedry Psychiatrii UMW.

Jak podano, do gabinetów psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów zgłasza się coraz więcej osób. Nie sposób wskazać grupę, która dominuje, ale wśród tych, którzy potrzebują wsparcia, niewątpliwie są studenci.

"Wchodząc w kolejny etap życia młodzi ludzie mierzą się z ogromnymi zmianami i wyzwaniami. Nowe środowisko, uczelnia, w której obowiązuje inny tryb nauczania, niż w szkole średniej. Do tego często dochodzi zmiana miejsca zamieszkania, więc wachlarz emocji, jaki im towarzyszy jest bardzo duży. Nie każdy potrafi sobie z nimi poradzić" - powiedział kierownik Katedry Psychiatrii UMW prof. Błażej Misiak.

Wrocławskich naukowców interesuje głównie problem samookaleczeń, zwłaszcza że dotąd nie był badany przez polskich specjalistów psychiatrów.

"Znamy jedynie ogólnoświatowe statystyki, z których wynika, że w grupie między 18 a 35 rokiem życia kiedykolwiek samookaleczeń dokonywało 20-25 proc. osób. Z wiekiem ten odsetek maleje, co oznacza że zjawisko dominuje u młodzieży oraz właśnie wśród tzw. młodych dorosłych, którzy mają 18-25 lat" - powiedział prof. Misiak.

Samookaleczenia, zwane fachowo uszkodzeniami niesamobójczymi to jeden ze sposobów radzenia sobie ze złymi emocjami. Dr hab. Szewczuk-Bogusławska wyjaśniła, że osoby, które dokonują aktów autoagresji, wbrew pozorom, zazwyczaj wcale nie chcą pozbawiać się życia.

"One nie potrafią inaczej sobie poradzić z doświadczanym cierpieniem psychicznym, nie znają lub nie korzystają z innych sposobów radzenia sobie ze smutkiem, złością, rozgoryczeniem czy rozczarowaniem. Wybierają okaleczenie swojego ciała, aby zredukować nieprzyjemne emocje i poprawić swoje samopoczucie" - powiedziała lekarka.

Dodała, że według jednej z koncepcji, poprawa samopoczucia po nacięciu, przypaleniu czy drapaniu skóry następuje m.in. dlatego, że po dokonaniu uszkodzenia tkanki dochodzi do uwolnienia beta-endorfin, neuropeptydów opioidowych, które zmieniają stan emocjonalny i redukują nieprzyjemne emocje.

"Czasem u osób, które mają problem z rozmową na temat swoich emocji, samookaleczenie ma na celu jedynie zwrócenie uwagi, zasygnalizowanie otoczeniu, że ktoś ma problemy, z którymi sobie nie radzi" - powiedziała lekarka.

Zespół naukowo-badawczy z Katedry Psychiatrii UMW przy pomocy ankiety chce zbadać skalę zjawiska wśród wrocławskich i opolskich studentów oraz dowiedzieć się, co wpływa na to, że wybierają ten dysfunkcyjny sposób walki ze złą kondycją psychiczną.

"Nasza ankieta, opracowana na podstawie profesjonalnych kwestionariuszy, ma pomóc odpowiedzieć na pytania, jakie są mechanizmy i uwarunkowania dokonywania aktów autoagresji. Pytamy między innymi o kontakty międzyludzkie, ich jakość i częstotliwość, ogólne samopoczucie i postrzeganie świata, poczucie lęku, samoocenę, doświadczenia i traumatyczne przeżycia, sposoby radzenia sobie ze stresem, a nawet jakość snu" - powiedział prof. Misiak.

Dodał, że wyniki badań mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania: jak pomóc młodym ludziom i na czym skupić się w trakcie ich leczenia oraz – dzięki zaplanowanym publikacjom naukowym – wskazać innym specjalistom drogę, jak skutecznie zaplanować terapię zaburzeń emocjonalnych.

Dodatkowo w ramach akcji "Mów o sobie" eksperci będą zachęcali studentów, aby nie wstydzili się i nie bali prosić o pomoc, gdy czują, że życie ich przetłacza.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu przez cały rok oferuje swoim studentom wsparcie psychologiczne. Młodzi ludzie, jeśli czują taką potrzebę, mogą umawiać się na spotkania ze specjalistami, a dodatkowo w ramach programu "UMW – likwidujemy bariery w umysłach, sercach i architekturze" uczelnia zaprasza na konsultacje dla studentów i doktorantów z niepełnosprawnościami.

"Podobne formy pomocy organizują inne uczelnie, informacje zwykle są publikowane na stronach internetowych czy newsletterach. Chcemy o tym przypominać i prosić studentów, aby nie rezygnowali z szukania rozwiązań problemów pod okiem specjalistów. Zapraszamy też do poradni, którą prowadzi nasza klinika. Jesteśmy po to, aby pomagać" - powiedział prof. Misiak.

Przykliniczna Poradnia Zdrowia Psychicznego Klinika Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu mieści się przy Wybrzeżu Pasteura 10, 50-367 Wrocław. Tel. 71/ 784 16 10, email: kps@usk.wroc.pl.

Patronat nad akcją objęło Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola (KRUWiO) oraz Wrocławskie Centrum Akademickie (WCA).(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ godl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024