Nauka dla Społeczeństwa

28.04.2024
PL EN
15.12.2023 aktualizacja 15.12.2023

Zdrowotne skutki przemocy silniejsze niż sądzono

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego wynikające z różnego typu nadużyć są rozleglejsze, niż się wydawało. To wynik analizy ponad 200 badań poświęconych temu tematowi.

Jak donoszą autorzy analizy opublikowanej na łamach „Nature Medicine”, na świecie, aż jedna na trzy kobiety, które kiedykolwiek były w związku, doświadczyło przemocy ze strony partnera.

Poza tym, ok. 20 proc. młodych kobiet i 10 proc. młodych mężczyzn informowało o doświadczeniu jakiejś formy nadużycia seksualnego w dzieciństwie.

Skutki są wyraźne. Ekspozycja na przemoc ze strony partnera o 63 proc. zwiększa ryzyko rozwoju ciężkiej depresji i o 35 proc. – poronienia lub aborcji.

Seksualne wykorzystanie w dzieciństwie o 45 proc. zwiększa zagrożenie alkoholizmem i o 35 proc. – samouszkodzeniem ciała.

Zauważono też inne, słabsze powiązania, np. między przemocą partnerską i nadciśnieniem, czy nadużyciami seksualnymi w dzieciństwie i paleniem tytoniu.

Badacze podkreślają, że wskaźniki te są znacząco wyższe, niż kiedyś uznawano.

„To obszerne badanie oznacza duży krok w stronę zrozumienia potężnego wpływu przemocy partnerskiej wobec kobiet oraz nadużyć seksualnych w dzieciństwie. Nasze wyniki nie tylko ukazują alarmujące związki tych form przemocy z zaburzeniami takimi, jak ciężka depresja, poronienie, alkoholizm, samookaleczanie, ale także podkreślają potrzebę wprowadzenia zdecydowanych działań zapobiegawczych i systemów wsparcia” – mówi prof. Joht Singh Chandan University of Birmingham, autor opracowania.

“Podczas gdy rzuciliśmy nowe światło na te, związane ze zdrowiem kwestie, nasze badanie pokazuje także luki w obecnej wiedzy i potrzebę prowadzenia dalszych badań, aby w pełni uchwycić rozległe konsekwencje tych form przemocy. Ważne jest, abyśmy wykorzystali te wglądy do prac nad odpowiednią polityką, ulepszeniem opieki zdrowotnej i wprowadzenia odpowiednich interwencji społecznych. Powinniśmy zapewnić bezpieczeństwo i lepszą przyszłość pod względem zdrowia osobom dotkniętym tymi, utrzymującymi się formami przemocy” – dodaje prof. Emmanuela Gakidou z University of Washington, współautorka publikacji.

Swoje wnioski naukowcy wyciągnęli po analizie 229 badań wybranych z puli 4 tys. znalezionych prac.

Podkreślają przy tym, że badania miały charakter obserwacyjny, więc nie pokazują z całą pewnością zależności przyczynowo-skutkowych, jednak korelacje są wyraźne.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024