Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
14.06.2004 aktualizacja 14.06.2004

Regionalną rasę bydła odtworzyli lubelscy naukowcy

Naukowcy z Akademii Rolniczej w Lublinie odtworzyli regionalną rasę bydła, białogrzbiety, jeszcze niedawno uważaną za wymarłą. Pod koniec lutego pierwsze 10 krów tej rasy przekazali rolnikom z okolic Włodawy (Lubelskie).

Białogrzbiety mają boki najczęściej czarne lub czerwone, a wzdłuż grzbietu charakterystyczną białą pręgę. Od wieków bydło to było hodowane na Polesiu. Przed wojną stanowiło około 10 proc. pogłowia na tych terenach. Później zanikło.

Pracami nad odtworzeniem białogrzbietów od pięciu lat kieruje szef katedry hodowli bydła AR w Lublinie prof. Zygmunt Litwińczuk.

\"Białogrzbiety po wojnie nie były uważane za rasę. Niewiele brakowało, aby wyginęły ostatecznie. Dziś możemy uważać tę rasę za odtworzoną\" - cieszy się prof. Litwińczuk.

Kilka białogrzbietów ocalałych w nadbużańskich wioskach lubelska Akademia Rolnicza odkupiła od ich właścicieli. Obecnie w zakładzie doświadczalnym AR w Uhrusku naukowcy hodują stado tej rasy, liczące ponad 30 sztuk.

\"Teraz będziemy rozszerzać hodowlę tego bydła wśród rolników\" - zapowiada prof. Litwińczuk.

Rolnicy otrzymali krowy od Akademii Rolniczej w bezpłatną dzierżawę. Będą je rozmnażali pod nadzorem naukowców, a potomstwo stanie się ich własnością.

Według prof. Litwińczuka, trudno na razie mówić o gospodarczym znaczeniu hodowli tej rasy, natomiast najważniejsza jest ochrona bioróżnorodności.

\"Białogrzbiety mają osiem genów, które nie są opisane nigdzie na świecie. Najważniejsze, że ocaliliśmy tę rasę od wyginięcia, bo to byłaby nieodwracalna strata\" - podkreśla prof. Litwińczuk.

* Nauka w Polsce - Zbigniew Kopeć *

Data publikacji: 14 czerwca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024