Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
20.06.2004 aktualizacja 20.06.2004

Opłacalna energia geotermalna

Wykorzystywanie energii geotermalnej w Polsce jest opłacalne pod warunkiem, że są dobrze przygotowane projekty - mówi dyrektor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, prof. Roman Ney.

\"Generalnie rzecz biorąc, w przypadku odnawialnych źródeł energii jest tak, że inwestycyjnie są one drogie, ale później pozyskiwanie tej energii już jest tanie\" - wyjaśnia profesor.

Pozyskiwanie energii geotermalnej polega na wykorzystywaniu ciepła zgromadzonego w skałach poprzez wypompowywanie znajdującej się tam gorącej wody.

Polska nie leży w strefie, w której znajdowałyby się podziemne źródła nagrzewane przez wulkany, jak jest np. na Islandii. W naszym kraju występują źródła nisko- i średniotemperaturowe, do około 100 st. C.

Opłacalność mierzy się temperaturą wody i możliwością jej wydobycia. W Polsce źródła znajdują się na głębokościach do 2,5 tys. metrów. Jest to głębokość opłacalna ekonomicznie.

\"Klasycznym obszarem pozyskiwania energii geotermalnej jest Podhale, gdzie działa największy zakład wykorzystujący tę energię. Kolejnym obszarem jest Polska północno-zachodnia. Odkąd pojawiły się pompy ciepła, można już wykorzystywać energię geotermalną przy temperaturze wody nieco powyżej 20 st. C\" - mówi prof. Ney.

W Unii Europejskiej istnieją różne mechanizmy finansowe, które wspierają inwestowanie w energetykę odnawialną. U nas te mechanizmy są jeszcze \"połowiczne\" - jak to określia profesor.

Istnieją jednak ważne powody inwestowania w energię odnawialną. Przede wszystkim jest to energia czysta ekologicznie.

\"Drugi powód to kwestia zrównoważonego rozwoju - warto postępować w taki sposób, żeby nie wyczerpać od razu surowców energetycznych kopalnych, ale zachować je dla przyszłych pokoleń\" - mówi prof. Ney.

Jak ocenia, przeszkodą w rozwoju energetyki odnawialnej jest to, że energia konwencjonalna jest stosunkowo tania. Należy więc bardzo dobrze przygotowywać rozpoznanie i projekt do realizacji, żeby całość okazała się opłacalna.

\"Zdarzało się bowiem, że wskutek nie dość dobrego rozpoznania, projekty, mimo że funkcjonują, o tyle się nie powiodły, że pozyskiwana energia jest stosunkowo droga\" - zwraca uwagę.

* Nauka w Polsce - Krzysztof Łapiński *

Data publikacji: 20 czerwca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024