Sekwencja genomu bakterii Escherichia coli 536

Porównanie sekwencji genomu coli 536 i innych bakterii z tej grupy może pomóc w wykrywaniu cech patogennych bakterii. Wyniki badań na ten temat przedstawiła Elżbieta Brzuszkiewicz z Uniwersytetu Georga Augusta w Goettingen http://www.uni-goettingen.de/ na 29. Kongresie FEBS http://www.febs2004.pl (Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych) w Warszawie.

\"Bakterie coli bada się stosunkowo łatwo, dlatego warto na jej przykładzie poznać geny, które sprawiają, że bakterie z danego szczepu są chorobotwórcze lub nie, a tym samym przyczynić się do skuteczniejszej walki z chorobami, które powodują\" - wyjaśnia Elżbieta Brzuszkiewicz.

Badania zespołu z Instytutu Mikrobiologii i Genetyki Uniwersytetu w Goettingen dotyczyły niezsekwencjonowanego do tej pory genomu szczepu bakterii Escherichia coli 536, która jest uropatogenna, czyli powoduje schorzenia układu moczowego i nerek.

Po zsekwencjonowaniu DNA badanej bakterii naukowcy porównali go ze znanymi wcześniej bakteriami z grupy coli.

\"Porównaliśmy ją z laboratoryjnym, niepatogennym szczepem, z drugim szczepem uropatogennym i z jeszcze jednym chorobotwórczym, który powoduje schorzenia układu nerwowego u niemowląt\" - mówi Brzuszkiewicz.

Wnioski z tych porównań wskazują na pewne podobieństwa badanych szczepów bakterii do siebie nawzajem i do niektórych innych gatunków, takich jak na przykład salmonella. Nie pozwalają jednak na razie jednoznacznie stwierdzić, które geny coli 536 sprawiają, że jest ona zdolna wywoływać chorobę.

\"Widziałam częściowo zsekwencjonowany genom innej bakterii z grupy coli, która nie jest patogenna. Przeciwnie jest obecna w organizmie człowieka i pomaga utrzymać go w dobrym zdrowiu. Taką probiotyczną coli podaje się na przykład osobom po terapii antybiotykami. Jej genom jest bardzo podobny do coli 536, jest prawie identyczny\" - podkreśla.

Być może zależy to od regulacji w komórce, czyli od tego, który gen jest kiedy uruchamiany.

\"Niektóre geny są u innych szczepów bakterii coli nieaktywne\" - dodaje Brzuszkiewicz.

* Nauka w Polsce - Urszula Jabłońska *

1 lipca 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: niektóre konie rozpoznają siebie w lustrze

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera