Psychologowie sądowi z całego świata w Krakowie

Blisko 180 psychologów sądowych, prawników i kryminologów z 34 krajów świata uczestniczy w Krakowie w obradach 14. Europejskiej Konferencji Psychologii i Prawa http://www.ecpl.ies.krakow.pl/website/index.php

Rozpoczęte w czwartek obrady potrwają do soboty. Organizatorem konferencji jest krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych (IES) im. prof. dra Jana Sehna http://www.ies.krakow.pl/p_index.htm

Uczestnicy konferencji, którzy przyjechali do Krakowa nawet z tak egzotycznych, lub odległych krajów, jak Gambia, Nigeria, Nowa Zelandia, czy Australia dyskutują o zastosowaniu psychologii w procesie sądowym.

Jak mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego prof. Józef Wójcikiewicz z IES, kierownik Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego http://www.uj.edu.pl obrady koncentrują się przede wszystkim wokół problematyki oceny zeznań naocznych świadków, przestępczości nieletnich, psychologii penitencjarnej oraz psychologii śledczej - \"dotyczącej pomocy udzielanej policji na etapie wykrywania sprawcy przestępstwa, np. poprzez profilowanie, czyli określanie sprawcy na podstawie śladów, jakie zostawił, i sposobu działania\".

Prof. Wójcikiewicz podkreśla, że konferencja ma duże znaczenie praktyczne, ponieważ prezentowane w jej trakcie rezultaty badań mogą być od razu włączone do praktyki kryminalistycznej, psychologicznej, lub śledczej, mogą być też argumentami za zmianą prawa.

Konferencji towarzyszyły warsztaty dotyczące strategii interwencji w przypadku przemocy u dzieci i młodzieży oraz diagnozy psychologicznej dziecka doświadczającego przemocy w rodzinie.

Instytut Ekspertyz Sądowych już po raz drugi jest organizatorem Europejskiej Konferencji Psychologii i Prawa. Poprzednia konferencja odbyła się w Krakowie w 1998 roku. Do tej pory konferencje nigdy nie odbywały się dwukrotnie w tym samym mieście.

Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna jest jedyną tego typu placówką naukowo-badawczą Ministerstwa Sprawiedliwości w Polsce.

Do jego zadań należy prowadzenie działalności badawczej w zakresie nauk sądowych, opracowywanie opinii dla sądów oraz prokuratur, a także popularyzacja nauk sądowych, szczególnie wśród prawników - praktyków wymiaru sprawiedliwości.

Instytut wykonuje ekspertyzy oraz prowadzi działalność badawczą w następujących dziedzinach nauk sądowych: toksykologii, hemogenetyce, rekonstrukcji wypadków drogowych, kryminalistyce, psychologii.

* Nauka w Polsce - Hanna Pasek *

9 lipca 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Szczecin, 20.11.2012 Próbna Matura w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. PAP/Marcin Bielecki

    Psycholog: matura to rytuał przejścia

  • Adobe Stock

    Zbadano wpływ konferencji astronomicznych na klimat

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera