Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
13.08.2004 aktualizacja 13.08.2004

Kongres ICTAM po raz pierwszy w Polsce

Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się prestiżowy Międzynarodowy Kongres Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej (ICTAM http://ictam04.ippt.gov.pl. Impreza rozpocznie się w niedzielę w Warszawie. Potrwa siedem dni.

MECHANIKA WE WSZYSTKICH DZIEDZINACH ŻYCIA

\"Nie ma dziedziny życia, w której mechanika nie odgrywa istotnej roli\" - mówi sekretarz generalny ICTAM (International Congress of Theoretical and Applied Mechanics) dr hab. Tomasz Kowalewski z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk http://www.ippt.gov.pl

Mechanika rozwija się nieprzerwanie od czasów starożytnych.

Z jej osiągnięć korzystają m.in. technika, medycyna, geomechanika, astronomia. Mechanika pozwala lepiej zrozumieć np. zjawiska zachodzące w atmosferze, ziemi i oceanach i sterować procesami chroniącymi środowisko naturalne.

Właśnie mechanice zawdzięczamy chociażby rozwój nowoczesnych materiałów, np. nanomateriałów, kompozytów, czy tzw. materiałów z pamięcią.

Dzięki jej osiągnięciom rozwija się też m.in. sztuka sterowania - robotami, samochodami, samolotami, aparaturą medyczną.

\"Mechanika pozwala rozwiązać tak istotne problemy dla ludzkiego życia, jak technika wszczepiania bajpasów, czy implantów kości\" - zwraca uwagę Kowalewski.

Do tej pory zajmowali się tym wyłącznie lekarze. \"Obecnie dzięki narzędziom mechaniki można w dokładny sposób obliczyć optymalne parametry tego typu operacji\" - dodaje.

W ŚWIECIE MIKROURZĄDZEŃ I CHIPÓW

Innym zastosowaniem mechaniki w medycynie są mikrourządzenia. \"W przyszłości będziemy leczeni przez urządzenia wielkości bakterii. Wprowadzone do naszego organizmu będą +naprawiać+ uszkodzone komórki\" - dodaje naukowiec.

Prowadzone są także prace nad mikrourządzeniami, które w inteligentny sposób potrafiłyby zmieniać parametry powierzchni. Znajdą one zastosowanie w lotnictwie.

Powierzchnia lotna - jej kształt i własności hydromechaniczne - musi być dostosowana do warunków lotu.

\"Obecnie robi się to za pomocą wysuwanych klapek, które zmieniają parametry opływowe skrzydeł samolotu. Natomiast idealny profil skrzydła samolotu powinien być taki jak skrzydła ptaka, gdzie każde piórko jest elementem sterującym\" - wyjaśnia Kowalewski.

Kolejny pomysł zastosowania mechaniki w lotnictwie to chipy umieszczane na powierzchni samolotu. Dzięki nim pilot na bieżąco może dostawać informacje o uszkodzeniach powłoki.

\"Dotychczas jedynym sposobem sprawdzenia tego było po prostu uważane oglądanie samolotu\" - zwraca uwagę przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu prof. Witold Gutkowski.

DŁUGIE TRADYCJE MECHANIKI W POLSCE

Kongres jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Narodowego Komitetu Międzynarodowej Unii Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej (PNK IUTAM - International Union of Theoretical and Applied Mechanics http://www.iutam.net/), Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN i Politechniki Warszawskiej http://www.pw.edu.pl

Odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego http://www.prezydent.pl/

Prestiżowe Kongresy IUTAM są organizowane co cztery lata i gromadzą zwykle ponad tysiąc uczonych z całego świata zajmujących się teoretycznymi i praktycznymi aspektami mechaniki.

Pierwszy Kongres IUTAM odbył się w 1924 roku w Holandii.

W tym roku o organizację Kongresu zabiegały Niemcy, Belgia, Polska i Wielka Brytania. W tajnym głosowaniu Polska uzyskała czternaście głosów - jednym głosem wyprzedziliśmy Niemcy.

Argumentów za tym, aby kongres zorganizować w Polsce było kilka.

\"Mechanika w naszym kraju szczyci się długoletnią tradycją, a polscy naukowcy cieszą się dużym szacunkiem w świecie nauki\" - zwraca uwagę Kowalewski.

Plusem okazało się także nasze położenie geograficzne. Choć kongres organizowany jest już od 80 lat, w naszej części Europy nigdy się nie odbywał.

\"To pierwsze takie duże wydarzenie w zakresie mechaniki na wschód od Odry\" - podkreśla Kowalewski.

Poza tym przewidywane koszty organizacji imprezy w Polsce były niższe niż w pozostałych krajach.

\"Koszt kongresu to 2,5 mln złotych. Podstawę jego +egzystencji+ stanowi wpisowe w wysokości 360 euro wpłacane przez uczestników. Dostaliśmy również fundusze z Unii Europejskiej http://europa.eu.int, a także z Komitetu Badań Naukowych http://www.kbn.gov.pl - mówi Kowalewski.

SPECJALIŚCI Z 62 PAŃSTW

W kongresie będą uczestniczyć przedstawiciele 62 państw.

Najwięcej referatów - 243 - wygłoszą Amerykanie (zgłosili 282). 180 prac (na 207 zgłoszonych) jest autorstwa Francuzów.

Bardzo dobrze wypadają Polacy - na 200 zgłoszonych prac zakwalifikowanych zostało 147. To wynik lepszy niż uzyskali Rosjanie. Zgłosili 235 prac, z których 132 uzyskało zgodę na wygłoszenie.

Po jednym referacie wygłoszą uczestnicy z Kamerunu, Chile, Uzbekistanu, Jordanii, Mołdawii, Kataru i Arabii Saudyjskiej, po dwa - reprezentanci Nigerii, Kenii i Serbii.

W ramach kongresu odbędzie się 60 sesji tematycznych i sześć minisympozjów. Wykłady będą odbywać się równolegle w czternastu salach gmachu głównego Politechniki Warszawskiej.

\"Korzyści jakie dzięki kongresowi uzyska polska nauka są olbrzymie, a dla mechaniki wprost niewymierzalne\" - spodziewa się sekretarz generalny.

* Nauka w Polsce - Katarzyna Knap *

13 sierpnia 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024