Izolator do produkcji leków przeciwnowotworowych w Poznaniu

Pierwszy w Polsce izolator służący do przygotowywania leków przeciwnowotworowych w szpitalach i przyszpitalnych aptekach trafił do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 http://www.sk1.am.poznan.pl/ w Poznaniu.

POLSKO-FRANCUSKA WSPÓŁPRACA

Urządzenie warte 30 tys. euro jest darem francuskiej firmy farmaceutycznej.

\"Przekazanie izolatora to rezultat wieloletniej współpracy Akademii Medycznej http://www.usoms.poznan.pl/ w Poznaniu i francuskiego stowarzyszenia Gerpac http://www.gerpac.org/ - mówi dyrektor poznańskiego SPSK nr 1 Jan Talaga.

Poznański izolator był wcześniej przez cztery lata wykorzystywany w laboratoriach firmy farmaceutycznej.

Teraz wymaga tylko odpowiedniego przystosowania. Prace adaptacyjne sfinansuje darczyńca. Pierwsze leki zostaną zrobione przy jego pomocy na początku 2005 roku.

BY OCHRONIĆ FARMACEUTĘ

Leki przeciwnowotworowe mają wysoką toksyczność, więc pracujący przy ich przygotowywaniu farmaceuci wymagają szczególnej ochrony.

Sterylny i nieprzepuszczalny izolator stanowi barierę między osobą przygotowującą leki a materiałem poddawanym manipulacji.

Specjalista krajowy ds. farmacji Stanisław Dyderski spodziewa się, że praca z wykorzystaniem tego urządzenia przyniesie pożytek zarówno pacjentom, jak i pracownikom i studentom Akademii Medycznej w Poznaniu.

\"Będą mogli się dowiedzieć, jak w praktyce wygląda nowoczesne przygotowywanie leków antyrakowych w szpitalu\" - podkreśla Dyderski.

GWARANCJA WYSOKIEJ JAKOŚCI LEKÓW

Dotychczas leki przeciwrakowe były w poznańskim szpitalu wytwarzane w komorze izolacyjnej. Ta metoda przygotowywania leków będzie nadal wykorzystywana.

\"Stosowanie metody izolatorowej daje pracownikom poczucie bezpieczeństwa. Farmaceuci pracują w rękawicach ochronnych, ale nie muszą już zakładać maski, ani specjalnego kombinezonu, co jest konieczne podczas pracy w komorze izolacyjnej\" - mówi kierownik Apteki Szpitalnej SPSK Hanna Jankowiak-Gracz.

\"Izolator daje gwarancję zachowania wysokiej jakości leków produkowanych przemysłowo\" - dodaje.

PAP - Nauka w Polsce

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera